Newsletter

MKiDN: w Łodzi powstanie Narodowe Centrum Kultury Filmowej (komunikat)

14.07.2015, 17:32aktualizacja: 14.07.2015, 17:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

Wystawy, warsztaty, sala kinowa do projekcji 3D i integracja łódzkich zasobów związanych z filmem – to tylko niektóre funkcje Narodowego Centrum Kultury Filmowej, nowej narodowej instytucji kultury, której utworzenie w Łodzi zapowiedziała premier Ewa Kopacz. Wcześniej odbyło się robocze spotkanie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej oraz Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, zakończone podpisaniem listu intencyjnego w tej sprawie.

Pierwszym krokiem, poprzedzającym utworzenie narodowej instytucji kultury, będzie podpisanie umowy o współprowadzeniu przez MKiDN i Miasto Łódź istniejącej już instytucji „EC1 Łódź – Miasto kultury”.

Łódzkie instytucje połączą siły

Po podpisaniu umowy (co przewidywane jest do 30 września 2015 r.) rozpocząć ma się proces integracji łódzkich instytucji z zakresu kultury filmowej. „Celem ma być utworzenie jednolitej struktury organizacyjnej w ramach wspólnej instytucji kultury, realizującej misję związaną z promocją wiedzy o kulturze filmowej i prezentacją jej dorobku. Wraz z przystąpieniem do działań integrujących sygnatariusze będą identyfikować i firmować tę działalność jako Narodowe Centrum Kultury Filmowej” – napisano w liście intencyjnym.

Siedziba przyszłego NCKF znajdować się będzie na terenie dawnej elektrociepłowni EC1 przy ul. Targowej 1/3 w Łodzi, gdzie w wyniku przeprowadzenia przez władze miasta rewitalizacji obiektów, powstał kompleks budynków łączących tradycje i unikalną architekturę z nowoczesną technologią.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej czyli…

Planowana nowa instytucja kultury ma pełnić funkcje wystawiennicze, edukacyjne i badawcze, które będą przenikać się wzorem najlepszych europejskich instytucji, by uzyskać

efekt synergii. Będzie więc miejsce do organizacji wystaw i wydarzeń związanych z tematyką filmową, a także bogata oferta warsztatów, kursów i zajęć poświęconych kinematografii i kulturze audiowizualnej (m.in. lekcje muzealne i szkolenia dla nauczycieli).

Narodowe Centrum Kultury Filmowej będzie też gromadzić i prezentować dorobek polskich twórców filmowych. Oprócz rozbudowanego archiwum prowadzona będzie również dokumentacja relacji związanych z powstawaniem filmów w formie „historii mówionych” z rejestracją wideo (historia kina) lub reportażu z planu filmowego (najnowsze produkcje). Planowane jest też powołanie czasopisma naukowego.

Dlaczego Łódź?

„Łódź w dziedzinie kultury filmowej ma bogaty i wyjątkowy dorobek, który stanowi istotny składnik jej aktualnej strategii dalszego rozwoju” - czytamy w liście intencyjnym. Wystarczy wspomnieć tak zasłużone instytucje jak: Szkoła Filmowa w Łodzi, legendarna Wytwórnia Filmów Fabularnych, gdzie po roku 1945 powstało wiele arcydzieł polskiego kina, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Katedra Teorii i Historii Filmu IKW Uniwersytetu Łódzkiego – czyli pierwsze filmoznawstwo w Polsce, Muzeum Kinematografii czy Łódzkie Centrum Filmowe. Co ciekawe, to właśnie w Łodzi w 1899 r. powstało pierwsze stałe kino na ziemiach polskich.

Również współcześnie filmowa Łódź tętni życiem. Duża w tym zasługa studentów „Filmówki”, ale także producentów działających w różnych obszarach filmu, firm zajmujących się postprodukcją oraz innych specjalistów z różnych dziedzin filmowych i okołofilmowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.07.2015, 17:32
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ