Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
O porozumieniu w sprawie irańskiego programu nuklearnego, sytuacji w Libii i Tunezji, procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie oraz działaniach Unii w sprawie migracji rozmawiali w Brukseli podczas poniedziałkowego spotkania ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej.
Ministrowie wyrazili solidarność z Włochami w związku z porannym porwaniem obywateli tego państwa w Libii. W uwagach wprowadzających Wysoka Przedstawiciel Federika Mogherini odniosła się do problematyki migracyjnej, w świetle przyjmowanych konkluzji FAC oraz do rocznicy zestrzelenia samolotu MH17 w Donbasie.
W punkcie o irańskim programie nuklearnym ministrowie podziękowali Wysokiej Przedstawiciel za porozumienie osiągnięte w Wiedniu, podkreślając kilkunastoletnie zaangażowanie UE w proces negocjacyjny. Wysoka Przedstawiciel, przy poparciu ministrów podkreśliła znaczenie tego porozumienia dla utrzymania bezpieczeństwa, rozwoju sytuacji w regionie oraz dla skuteczności wielostronnej dyplomacji, która w ostatnich latach przechodziła przez liczne kryzysy. Jego implementacja niewątpliwie wpłynie na relacje bilateralne, regionalne i globalne.
W dyskusji ministrów o Libii uczestniczył specjalny przedstawiciel NZ ds. Libii Bernardino Leon. Ministrowie omówili sytuację polityczną i perspektywy jej rozwoju oraz kwestię bezpieczeństwa w regionie i rolę sąsiadujących z Libią państw. Ministrowie zgodzili się z opinią, że UE pozostaje kluczowym aktorem w odniesieniu do Libii. Przedyskutowano także możliwość przyjęcia sankcji i omówiono nazwiska osób, które ewentualnie mogłyby się znaleźć na liście sankcyjnej w sytuacji pogorszenia się sytuacji na miejscu. Uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że pełną zdolność operacyjną EUNAVFOR MED osiągnie za tydzień a ministrowie powrócą do tematu w nadchodzących tygodniach, w związku z pracami nad rezolucją Rady Bezpieczeństwa na forum ONZ.
Dyskusja dotycząca relacji Unii Europejskiej z Tunezją odbyła się w trakcie obiadu z udziałem szefa tunezyjskiej dyplomacji. Ministrowie omówili wsparcie UE dla tego państwa oraz wzmocnienie współpracy.
Dyskusja na forum Rady dotyczyła także procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy.
W trakcie Rady ds. Zagranicznych szefowie dyplomacji państw UE przyjęli plan działań w sprawie Praw Człowieka i demokracji uznając, że są one kluczowym elementem polityki UE.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.07.2015, 21:29 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |