Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Marek Aleksander Ziółkowski odebrał dziś z rąk ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny nominację na ambasadora w Królestwie Marokańskim.
– Ważnym elementem Pana misji będzie wspieranie reform politycznych i społecznych w Maroku – powiedział minister Schetyna wręczając nominację. – Polska ma bogate doświadczenie w tym obszarze, proszę dzielić się nim z naszymi partnerami w Rabacie – dodał minister.
Zdaniem ministra Schetyny Maroko odgrywa ważną, stabilizacyjną rolę w regionie Maghrebu. – Pogłębienie naszej współpracy w tym obszarze może pozytywnie wpłynąć na sytuację bezpieczeństwa w Afryce Północnej – podkreślił szef dyplomacji.
* * *
Marek Aleksander Ziółkowski – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Królestwie Marokańskim
Od 1974 r. pracuje jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1984-93 był dyrektorem Instytutu Socjologii UAM, a w okresie 1981–2006 kierował Zakładem Socjologii Wiedzy i Świadomości Społecznej. Od 1999 do 2014 r. wykładał w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, w latach 2001-2003 był dziekanem jej Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych. Od 1991 r. jest pracownikiem Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Jest autorem i współautorem kilkunastu książek, w tym kilku nagrodzonych, a także licznych artykułów w języku polskim, angielskim i francuskim. Wielokrotnie wykładał za granicą, m.in. jako visiting professor na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, Australii i we Francji.
Należy do wielu organizacji polskich i zagranicznych, m.in. Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Komitetu Socjologii PAN (1990-1993 – przewodniczący), Kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania. Od 1992 r. jest przewodniczącym Komisji Nauk Społecznych Polskiego Komitetu ds. UNESCO i wielokrotnie reprezentował Polskę w tej organizacji. Przez dwie kadencje, w okresie 1997-2001, przewodniczył Radzie Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej. W 2010 r. został wybrany do Polskiej Akademii Umiejętności. W latach 2003-2005 był wiceprzewodniczącym Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego. W okresie 2002-2005 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady społecznej przy arcybiskupie metropolicie poznańskim. Od 1996 do 2005 r. był konsulem honorowym Republiki Francuskiej w Poznaniu.
Od 1980 r. jest członkiem NSZZ "Solidarność". W latach 1984-87 przewodniczył Podziemnej Radzie Nauki Solidarności w Poznaniu, przyznającej m.in. stypendia naukowe.
Przez dwie kadencje (2005-2011) był wicemarszałkiem Senatu. W latach 2005-2011 był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji ds. Unii Europejskiej, Komisji Budżetu i Finansów, a od 2011 r. do 2015 r. przewodniczącym Komisji Gospodarki Narodowej.
Jest oficerem Legii Honorowej, oficerem francuskiego Ordre du Mérite i komandorem belgijskiego Orderu Korony. W latach 2007-2015 był przewodniczącym polskiej grupy frankofonii parlamentarnej.
W 1971 r. ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, a w 1972 r. – studia filozoficzne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym tejże uczelni. W 1974 r. uzyskał stopień doktora socjologii, a w 1980 r. – doktora habilitowanego. W 1990 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1993 r. – profesora zwyczajnego.
Zna języki: angielski, francuski i hiszpański.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.07.2015, 19:33 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |