Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Jestem głęboko przekonany, że proces pojednania polsko-niemieckiego będzie interesującym przykładem dla naszych koreańskich partnerów, a także dla dwóch pozostałych partnerów strategicznych Polski w Azji – Chin i Japonii – oraz innych narodów – powiedział minister Grzegorz Schetyna 30 lipca w Warszawie.
Wraz z szefem koreańskiej dyplomacji Yun Byung-sem, minister Schetyna zainaugurował w czwartek seminarium pt. „Polish-German Reconciliation Process: Can it be a Model for Rapprochement in East Asia?” („Polsko-Niemieckie Pojednanie: Czy może być modelem dla zbliżenia w Azji Wschodniej”) w Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”. Celem spotkania była wymiana doświadczeń w kontekście polityki historycznej oraz przełamywania przeszkód w trudnych relacjach międzysąsiedzkich.
– Ustanowienie tego wyjątkowego szczebla stosunków między naszymi krajami w 2013 r. byłoby niemożliwe bez przywiązania do demokratycznych wartości i porozumienia, które łączą nasze dwa narody i wynikają z bardzo zbliżonych doświadczeń historycznych Polski i Korei – mówił minister Schetyna.
Minister Schetyna w swym wystąpieniu opisał także długi i niełatwy proces polsko-niemieckiego pojednania zaznaczając jednocześnie, że „oba społeczeństwa odczuwały silną potrzebę rozwoju kontaktów międzyludzkich pomiędzy Polską a Niemcami”. – W istocie obecne napięcia na tle etnicznym i narodowym, jakie obserwujemy na świecie, wymagają podobnej odwagi do tej, jaką okazali kilkadziesiąt lat temu wspomniani polscy i niemieccy wizjonerzy. Płynąc pod prąd, budowali podwaliny pod trwały pokój w sercu Europy. Niech wszyscy czerpią z ich doświadczeń – podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Do udziału w seminarium zaproszeni zostali politycy, dyplomaci oraz przedstawiciele środowisk naukowych. Do trudnych i przełomowych chwil we współczesnej historii stosunków polsko niemieckich odniósł się również w słowie wstępnym dr Władysław Bartoszewski. W panelu głos zabrali ponadto min. prof. Sangjoon Kim z Uniwersytetu Yonsei, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Irena Lipowicz oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Paweł Kowal i Dariusz Pawlos - Przewodniczący Zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.07.2015, 16:22 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |