Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: obrona sprawozdania Polski z wykonywania Konwencji o prawach dziecka (komunikat)

18.09.2015, 21:14aktualizacja: 18.09.2015, 21:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Z upoważnienia przewodniczącego polskiej delegacji ministra Radosława Mleczki, wiceministra pracy i opieki społecznej, przesyłamy informacje nt. dzisiejszego przebiegu obrony sprawozdania rządu RP z wykonania Konwencji o Prawach Dziecka w Genewie.

18 września 2015 roku delegacja rządowa przedstawiła przed Komitetem Praw Dziecka sprawozdanie z wykonywania przez Polskę postanowień Konwencji o prawach dziecka w latach 1999-2010. Delegacji złożona była ekspertów z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Zdrowia, Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, Prokuratury Generalnej. Delegacji przewodniczył Radosław Mleczko, podsekretarz stanu w Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Obronie przysłuchiwał się Rzecznik Praw Dziecka.

W wystąpieniu otwierającym przewodniczący delegacji polskiej przedstawił informacje na temat działań na rzecz realizacji praw dziecka w Polsce, podejmowanych w ostatnich latach. Zwrócił on uwagę na:

- zwiększenie finansowego wsparcia rodziny, poszerzenia kręgu osób uprawnionych do świadczeń, wprowadzenia świadczenia rodzicielskiego, wydłużenie urlopów macierzyńskich,

- sukces Karty Dużej Rodziny,

- realizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,

- efekty działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie,

- rozwój ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych,

- rozwój edukacji przedszkolnej,

- wybrane kwestie z zakresu opieki zdrowotnej,

- zmiany procedury dotyczącej nieletnich sprawców, w szczególności zwiększenie gwarancji procesowych im przysługujących.

W związku z pytaniami zadanymi przez Komitet delegacja polska przedstawiła szczegółowe informacje dotyczące:

- założeń polityki dotyczącej dzieci oraz polityki rodzinnej,

- prawa dziecka bycia wysłuchanym w sprawach go dotyczących, zwłaszcza w postępowaniach sądowych,

- realizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, w szczególności działań na rzecz społeczności romskiej,

- gwarantowania dzieciom godziwego poziomu życia, zwłaszcza monitorowania zjawiska ubóstwa dzieci,

- zjawiska przemocy w rodzinie,

- pieczy zastępczej,

- opieki zdrowotnej,

- funkcjonowania okien życia,

- edukacji, zwłaszcza edukacji dzieci niepełnosprawnych,

- dziecka w wymiarze sprawiedliwości, sposobu prowadzenia przesłuchań, standardów działania Policji,

- ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych, w tym postępowań związanych z czynami popełnionymi przez duchownych.

Członkowie Komitetu wysoko ocenili poziom udzielanych odpowiedzi, oraz otwartość polskiej delegacji na dialog z Komitetem.

Komitet przyjmie zalecenia adresowane do Polski (concluding observations) 5 października br. Zalecenia nie mają charakteru wiążącego.

Członkowie komitetu dysponowali, poza sprawozdaniem i odpowiedziami na dodatkowe pytania, uwagami organizacji pozarządowych. Złożony został wspólny raport następujących organizacji:

– ATD Czwarty Świat,

– Centrum Edukacji Obywatelskiej,

– Fundację Dzieci Niczyje,

– Fundację Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego,

– Fundację Dialog-Pheniben,

– Helsińską Fundację Praw Człowieka,

– Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej,

– La Strada,

– Polski Komitet EAPN,

– Polski Komitet Narodowy UNICEF,

– Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce

– Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.

Swój raport alternatywny Komitetowi Praw Dziecka złożył także Rzecznik Praw Dziecka.

* * *

Komitet Praw Dziecka składa się z 18 członków - niezależnych ekspertów. Uczestniczą oni w pracach komitetu we własnym imieniu (niezależni od rządów). Zadaniem komitetu jest rozpatrywanie sprawozdań państw-stron konwencji z wykonywania jej postanowień.

Po wstępnym rozpatrzeniu sprawozdania komitet odbywa spotkanie z przedstawicielami państwa, w trakcie którego omawiane są kwestie budzące jego szczególne zainteresowanie. Spotkanie to jest publiczne. Po obronie komitet przyjmuje dokument zawierający ocenę wdrażania postanowień konwencji przez dane państwo (aspekty pozytywne, problemy we wdrażaniu) oraz sugestie i zalecenia co do sposobu rozwiązania problemów. Sugestie i zalecenia komitetu nie są wiążące dla państw, ale w następnym sprawozdaniu powinna znaleźć się informacja o realizacji tych sugestii i zaleceń.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.09.2015, 21:14
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ