Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Polska promuje koncepcję dobrego rządzenia na forum Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie (komunikat)

24.09.2015, 17:47aktualizacja: 24.09.2015, 17:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Z inicjatywy Polski na 30. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie odbyła się dyskusja panelowa o roli służby publicznej jako kluczowego elementu dobrego rządzenia w promocji i ochronie praw człowieka.

-Państwa ponoszą główną odpowiedzialność za zapewnienie, aby profesjonalna służba publiczna utrzymywała najwyższe standardy efektywności, kompetencji i uczciwości oraz opierała się na dobrych praktykach, w tym bezstronności, rządach prawa, przejrzystości, odpowiedzialności i zwalczaniu korupcji – zaznaczył Jerzy Baurski, zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy Biurze ONZ w Genewie. Podkreślił również, że „ogromne poparcie udzielone przez Radę podczas przyjmowania rezolucji 25/8 z marca 2014 r. pokazuje znaczenie dobrego zarządzania w zakresie promocji i ochrony praw człowieka.”

Jednym z panelistów podczas czwartkowego spotkania był Jan Pastwa, dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Dyrektor Pastwa w trakcie dyskusji przypomniał, że „Solidarność”, która zapoczątkowała demokratyczne przemiany w Europie Środkowej w sierpniu 1980 roku, "domagała się równego dostępu do służby publicznej". Zaznaczył ponadto, że korzystanie z praw człowieka przez jednostki i grupy w dużej mierze zależy od świadomości i postawy urzędników państwowych.

Problematyka dobrego rządzenia stanowi jeden z priorytetów Polski w dziedzinie promocji i ochrony praw człowieka. Strona polska wystąpiła w imieniu międzyregionalnej grupy państw, obejmującej m.in., Australię, Chile, Koreę Południową oraz Republikę Południowej Afryki. W jej ramach polscy przedstawiciele cyklicznie prezentują na forum Rady Praw Człowieka rezolucję w sprawie roli dobrego rządzenia w promocji i ochronie praw człowieka (The role of good governance in the promotion and protection of human rights). Ostatnio rezolucja ta została przedstawiona w ramach 25. sesji Rady w marcu 2014 roku i przyjęta przez konsensus, uzyskując przy tym bezprecedensowe poparcie ponad stu państw. Rezolucja stanowi kontynuację wcześniejszych inicjatyw podejmowanych przez Polskę na forum Rady oraz Komisji Praw Człowieka i podkreśla zależność między przestrzeganiem zasad dobrego rządzenia, a promocją i ochroną praw człowieka.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.09.2015, 17:47
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ