Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
W ramach spotkań zrealizowanych przez przedstawicieli kierownictwa polskiego MSZ w Nowym Jorku, na marginesie 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, odbyły się polsko-amerykańskie konsultacje polityczne na temat problematyki wschodniej.
Podsekretarz Stanu Konrad Pawlik spotkał się z zastępcą Sekretarza Stanu Viktorią Nuland, a następnie odbył rozmowy z przedstawicielami Departamentu Stanu odpowiadającymi za kwestie polityki wschodniej i sankcyjnej USA: Zastępcą Asystenta Sekretarza Stanu Bridget Brink oraz Ambasadorem Danielem Friedem.
Podczas konsultacji omówiono sytuację w krajach wschodniego sąsiedztwa oraz obszary współdziałania dyplomacji RP i USA w odniesieniu do poszczególnych państw. Szczególną uwagę zwrócono na wydarzenia w Ukrainie, konflikt w Donbasie, politykę Rosji oraz sytuację na Białorusi. Zgodzono się co do potrzeby dalszego wsparcia reform w państwach, które podążają drogą przemian i modernizacji.
Podsekretarz Stanu Konrad Pawlik omówił również możliwy zakres wspierania procesów rozwojowych w poszczególnych państwach Europy Wschodniej oraz Kaukazu Południowego i Azji Centralnej z Jonathanem Katzem, zastępcą szefa Biura Europy i Azji USAID.
Spotkania potwierdziły zbieżność ocen Warszawy i Waszyngtonu w odniesieniu do wydarzeń na Ukrainie i Białorusi, umożliwiły wymianę poglądów na temat relacji z Rosją, sprzyjały koordynacji wspólnych działań na rzecz stabilizacji sytuacji w krajach wschodniego sąsiedztwa i zdynamizowania ich rozwoju.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.10.2015, 15:02 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |