Newsletter

MAC: Minister Andrzej Halicki ws. dopisywania się do spisu wyborców przez ePUAP2 (komunikat)

09.10.2015, 17:39aktualizacja: 09.10.2015, 17:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, zachęcał dziś (tj. 9 października br.) do dopisania się do spisu wyborców przez platformę ePUAP2.

- 25 października br. odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - przypomniał Andrzej Halicki, szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

- Przebywając tego dnia poza miejscem zameldowania, warto odpowiednio wcześniej potwierdzić uczestnictwo w wyborach za pośrednictwem systemu ePUAP2, w którym udostępniliśmy usługi umożliwiające dopisanie się do spisu wyborców.

Minister Halicki propagując tę usługę na platformie ePUAP2, skorzystał z tej opcji i w trakcie konferencji dopisał się do spisu wyborców. - Ponieważ mam konto w systemie ePUAP2 i profil zaufany, z którego wielokrotnie już korzystałem, mogłem dopisać się nie wychodząc z ministerstwa. Wypełnienie formularza na platformie jest czynnością niezwykle prostą - podkreślił. - Warto zatem założyć profil zaufany i konto na ePUAP2 - zachęcał minister.

Podczas konferencji Andrzej Halicki przedstawił również aktualne informacje o usługach w ramach platformy e-PUAP2. Przypomniał, że dostępny jest już m.in. wniosek o wydanie dowodu osobistego, i że w przyszłym tygodniu pojawią się na platformie ePUAP2 kolejne usługi e-administracyjne, np.: wniosek o wydanie prawa jazdy, zawiadomienie o zbyciu pojazdu, wniosek o wydanie interpretacji indywidulanej do ORD-IN, wniosek o wydanie interpretacji ogólnej ORD-OG (usługi Ministerstwa Finansów).

- Te i kilkadziesiąt innych usług e-administracyjnych, a wkrótce będzie ich już ponad 100, możemy załatwić dzięki posiadaniu konta na ePUAP2 i profilowi zaufanemu - podkreślił minister Halicki. - W każdym tygodniu dochodzą nowe usługi.

Przypomniał też, że zwiększa się liczba placówek, w których można założyć konto na platformie ePUAP2. - Oprócz urzędów wojewódzkich, urzędów miast, gmin, ZUS, US, wielu placówek Poczty Polskiej, dojdzie kilka tysięcy punktów, które udostępni Bank Pocztowy.

Andrzej Halicki powiedział również, że "budowanie świadomości o możliwościach, jakie daje nam platforma ePUAP2, jest bardzo ważne". - Dlatego z satysfakcją informuję o każdej nowej usłudze. A dziś jest nią właśnie opcja dopisania się do spisu wyborców - zaznaczył minister.

Warto wiedzieć:

Usługi dostępne na platformie ePUAP2, w katalogu "Usługi wyborcze"

1. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Spis wyborców to dokument, sporządzany przez organy gmin (wójta, burmistrza, prezydenta miasta), który ma zapewnić poprawność wyborów poprzez zagwarantowanie możliwości wzięcia udziału w głosowaniu, a jednocześnie jednokrotnego głosowania przez tę samą osobę w tych samych wyborach. Każdy wyborca może być wpisany tylko do jednego spisu wyborców.

Ujęcie obywatela w spisie wyborców stanowi potwierdzenie jego prawa do oddania głosu w wyborach.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców należy wnieść do organu gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania albo czasowego przebywania, na obszarze której utworzony został obwód głosowania, w którym wyborca zamierza głosować. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców może być wniesiony m.in. w postaci elektronicznej przy użyciu określonej usługi elektronicznej udostępnionej na platformie ePUAP2 (http://epuap.gov.pl).

W tym celu wnioskodawca, posiadający konto na ePUAP2 i profil zaufany, powinien wypełnić formularz elektroniczny udostępniony na ePUAP2, a następnie podpisać wygenerowany wniosek bezpiecznym podpisem elektronicznym (weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP2 i wysłać go do właściwego organu gminy.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można zgłosić do 20 października 2015 r.

2. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju

Zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju należy zgłosić organowi gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego może być wniesione m.in. w postaci elektronicznej przy użyciu określonej usługi elektronicznej udostępnionej na ePUAP2 (http://epuap.gov.pl).

W tym celu wnioskodawca, posiadający konto na ePUAP2 i profil zaufany, powinien wypełnić formularz elektroniczny udostępniony na ePUAP2, a następnie podpisać wygenerowane zgłoszenie bezpiecznym podpisem elektronicznym (weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP2 i wysłać je do właściwego organu gminy.

Zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju należy zgłosić do 12 października 2015 r.

3. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów należy złożyć do organu gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania może być wniesiony m.in. w postaci elektronicznej. Wniosek należy wnieść przy użyciu skierowanej usługi elektronicznej udostępnionej na ePUAP2 (http://epuap.gov.pl).

W tym celu wnioskodawca, posiadający konto na ePUAP2 i profil zaufany, powinien wypełnić formularz elektroniczny udostępniony na ePUAP2, a następnie podpisać wygenerowany wniosek bezpiecznym podpisem elektronicznym (weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP2 i wysłać go do właściwego organu gminy.

Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę.

Upoważnienie można sporządzić w trakcie wypełniania formularza elektronicznego wniosku o wydanie zaświadczenia.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów można złożyć do 23 października 2015 r.

Więcej informacji: http://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/uslugi-wyborcze

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.10.2015, 17:39
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ