Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
Europejski Tydzień Kodowania w Polsce został oficjalnie otwarty. Od soboty 10 października do 18 października br. odbywać się będą warsztaty, spotkania, konferencje i inne wydarzenia związane z nauką programowania dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz technologiami cyfrowymi.
„W dzisiejszych czasach niezwykle ważne są umiejętności cyfrowe, bo technologie informatyczne są obecnie nieodłącznym elementem życia zawodowego i prywatnego”. – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, podczas inauguracji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce.
„Na rynku europejskim bardzo szybko rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w sektorze technologii cyfrowych. Umiejętność programowania komputerów staje się niezbędna do funkcjonowania we współczesnym świecie.” – dodał.
Szef MAC przypomniał też, że jeśli chodzi o ten rodzaj technologii, to Polacy mają bardzo duży potencjał: „Nasi programiści wygrywają nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach” – mówił.
Minister Halicki podkreślił także ogromne znaczenie technologii informacyjno-komunikacyjnych dla wzrostu gospodarczego: „Do 2020 roku na rynku pracy może zabraknąć nawet 825 tys. specjalistów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.” – stwierdził.
„Chciałbym podziękować za te projekty, które już są, ale takich inicjatyw potrzeba nam jeszcze więcej”. – powiedział minister Halicki.
O nowych miejscach pracy, w kontekście kodowania, mówił także europoseł, Michał Boni, były szef resortu administracji: „Kodowanie to nowe miejsca pracy i nowa fala zmian, które przeobrażą wszystkie niemalże dziedziny życia jak np.: transport, zdrowie, czy Internet rzeczy”.
Podczas inauguracji Code Week Poland podkreślano, że kodowanie jest dla wszystkich, stąd w całym kraju odbędą się setki wydarzeń organizowanych przez pasjonatów i promotorów uczenia się kompetencji cyfrowych. Do dziś w Polsce zarejestrowanych zostało już blisko 800 imprez.
Na zainteresowanych czekają m.in.: otwarta strefa kodowania na sali ekspozycyjnej w Centrum Nauki Kopernik, warsztaty dla dziennikarzy organizowane przez Fundację Media 3.0, hackathon na Politechnice Warszawskiej czy warsztaty w Creative Clubach.
Podsumowaniem Tygodnia Kodowania będzie Piknik Koderów oraz debata ekspercka „Jaka jest przyszłość nauki programowania w Polsce”, która odbędzie się 16 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Zawsze aktualna pełna lista wydarzeń wraz z dodatkowymi informacjami jest dostępna na stronie http://events.codeweek.eu.
Wiele informacji organizatorzy umieszczają także na polskiej stronie http://codeweek.org.pl oraz na profilach w mediach społecznościowych: https://twitter.com/codeweekpl i https://www.facebook.com/CodeWeekPL.
Polskim koordynatorem tegorocznego Tygodnia Kodowania jest Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem został program „Mistrzowie Kodowania”.
Działania są dofinansowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Partnerami są: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.10.2015, 17:15 |
Źródło informacji | MAC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |