Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MAC: minister Halicki na otwarciu wystawy filatelistycznej (komunikat)

14.10.2015, 14:49aktualizacja: 14.10.2015, 14:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

- Cieszę się, że Poczta Polska jako narodowy operator, dba o historię naszego kraju oraz o to, co w niej najważniejsze - powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, dziś (tj. 14 października br.) podczas oficjalnego otwarcia unikatowej wystawy filatelistycznej „Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej” w warszawskim kościele św. Anny.

- Poprzez znaczki Poczta Polska od początku towarzyszyła pontyfikatowi św. Jana Pawła II. Dziś pamięć tę zawarto w wyjątkowym albumie filatelistycznym oraz wystawie, którą można obejrzeć w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Częstochowie - poinformował szef MAC. - Dzięki niej przeniesiemy się w czasy, kiedy był z nami Jan Paweł II.

Minister administracji i cyfryzacji, jako właściwy do spraw poczty, podziękował przedstawicielom Poczty Polskiej za umożliwienie prześledzenia – na znaczkach – tego okresu w historii Polski. Wspomniał też, że w młodości sam pasjonował się filatelistyką i posiadał w swojej kolekcji „srebrne i złote znaczki z papieżem”.

Z kolei ksiądz Jacek Siekierski, rektor Kościoła Akademickiego św. Anny zaznaczył, że warszawska wystawa „Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej” ma przypomnieć wydarzenia z 3 czerwca 1979 roku - wizytę papieża Jana Pawła II w kościele św. Anny, przy którym funkcjonuje Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego.

W otwarciu wystawy uczestniczył również kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który objął wystawę honorowym patronatem.

Wystawę ukazującą na znaczkach drogę Jana Pawła II od początku pontyfikatu aż do chwili kiedy został świętym, można oglądać już w czterech sanktuariach w Polsce. To 16 plansz zawierających najważniejsze elementy albumu wydanego w postaci białej księgi obłożonej tkaniną, z której we Włoszech wykonuje się papieskie pasy. W księdze zawarto kilkadziesiąt znaczków poświęconych Ojcu Świętemu wraz z najważniejszymi przesłaniami pontyfikatu.

- Warszawa - Kościół św. Anny - nawa główna; do 31 października 2015 r.

- Częstochowa - na Jasnej Górze - Sala Rycerska; do 22 października 2015 r.

- Wrocław - Katedra św. Jana Chrzciciela - nawa boczna; do 31 października 2015 r.

- Kraków - Sanktuarium Świętego Jana Pawła II – kościół dolny; do 30 listopada 2015 r.

Znaczek pt. „Kanonizacja Papieża Jana Pawła II”, będący elementem wystawy, uznano w 2014 roku za najpiękniejszy na świecie, poświęcony tematyce sakralnej. To już trzecie wyróżnienie Jury Międzynarodowej Nagrody Sztuki Filatelistycznej im. Św. Gabriela we Włoszech dla polskiego znaczka w ciągu ostatnich 6 lat.

Poprzednio Poczta Polska otrzymała Międzynarodowe Nagrody Sztuki Filatelistycznej im. Św. Gabriela za „Beatyfikacja Papieża Jana Pawła II” z 2011 roku (bloczek wydany wspólnie z Pocztą Watykanu) i za emisję „25. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki” z 2009.

Działalność Poczty Polskiej o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, społecznym została również doceniona godłem „Teraz Polska”. Spółka otrzymała nagrodę za album „Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej”, na który składają się wszystkie emisje znaczkowe poświęcone Papieżowi, jakie Poczta Polska wykonała w ciągu ostatnich 35 lat. Nagrodzony album wydano w trzech językach: polskim, włoskim i angielskim. Zawiera kilkadziesiąt emisji znaczkowych począwszy od 1979 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2015, 14:49
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ