Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Z okazji Dnia Służby Zagranicznej w ostatni weekend w ramach dnia otwartego ponad 400 osób odwiedziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W poniedziałek dyplomatom wręczone zostały odznaczenia i okolicznościowe nagrody.
W tym roku obchody Dnia Służby Zagranicznej, upamiętniającego rocznicę nadania pierwszej oficjalnej depeszy dyplomatycznej odrodzonej Polski, którą 16 listopada 1918 roku wysłał w świat Józef Piłsudski, poświęcone były 70-leciu istnienia Organizacji Narodów Zjednoczonych i udziałowi Polski w pracach Organizacji. Polska znalazła się wśród 51 państw-założycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nasz kraj podpisał Kartę Narodów Zjednoczonych 15 października 1945 roku i ratyfikował dokument następnego dnia. Przez siedemdziesiąt lat Polska pozostaje wierna zasadom ONZ i aktywnie realizuje jej cele.
Już tradycyjnie jednym z elementów obchodów Dnia Służby Zagranicznej był Dzień Otwarty MSZ. 14 listopada udostępniliśmy nasze budynki i pomieszczenia zwiedzającym. Naszym gościom zaprezentowaliśmy gabinet ministra, salę recepcyjną imienia Jerzego Giedroycia, która jest miejscem najważniejszych wydarzeń i uroczystości w MSZ – podpisuje się w niej umowy międzynarodowe, prowadzi negocjacje, podejmuje gości. Zwiedzający mieli także okazję obejrzeć centrum prasowe MSZ.
Pragnąc przybliżyć dzieciom, młodzieży i dorosłym rolę ONZ oraz wkład Polski w jej rozwój, zaoferowaliśmy też naszym gościom możliwość udziału w wideokonferencji z przedstawicielami RP w Nowym Jorku i Paryżu oraz spotkania z byłymi ambasadorami akredytowanymi przy ONZ. Na trasie zwiedzania znalazła się także wystawa „Polska w ONZ”. W Pałacu Młodziejowskiego będącego siedzibą Polskiego Instytutu Dyplomacji odbyła się z kolei symulacja obrad Rady Bezpieczeństwa na temat możliwości rozwiązania konfliktu w Syrii z udziałem młodzieży z warszawskich liceów.
Do odwiedzenia siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ostatnią sobotę zaprosiliśmy też, jak co roku, dzieci. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy warsztaty edukacyjne, które poprowadzili pracownicy UNICEF Polska. Atrakcją cieszącą się szczególnym zainteresowaniem zarówno wśród naszych młodszych jak i starszych gości była także możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia na trybunie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Dzień Służby Zagranicznej był okazją do ogłoszenia w poniedziałek zwycięzców 5. edycji nagrody Ministra Spraw Zagranicznych im. Jerzego Warchałowskiego. Nagroda przyznawana jest studentom uczelni wyższych, którzy przedstawią najciekawsze koncepcje według zadawanych każdorazowo przez MSZ tematów z zakresu wyglądu fasad, aranżacji wnętrz i ogrodów polskich placówek dyplomatycznych oraz budynków MSZ i przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku polskiej dyplomacji. – Nagrodzone prace będą eksponowane w przestrzeni polskich placówek dyplomatycznych – zapowiedziała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk gratulując tegorocznym laureatom konkursu - studentom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wyróżnionym za cykl grafik, które odzwierciedlają pozytywne skojarzenia związane z Marką Polska – kreatywność, witalność, dynamizm, nowoczesność, optymizm.
W poniedziałek 16 listopada w MSZ wręczono także odznaki honorowe „Bene Merito” - odznaczenie przyznawane za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Otrzymali je Jan Chadam, Agnieszka Cieślińska-Kawecka, Jan Emeryk Rościszewski, Tomasz Sajewicz, Małgorzata Tuszyńska oraz Tomas Venclova.
Nagrodę im. Andrzeja Kremera „Konsul Roku” z rąk wiceminister spraw zagranicznych Katarzyny Kacperczyk odebrała Katarzyna Smoter, Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Dublinie. Nagrodę za osiągnięcia w dyplomacji publicznej i komunikacji medialnej odebrał Witold Sobków, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a nagrodę im. Mariusza Kazany – Konsul Generalny RP w Mediolanie Jerzy Adamczyk.
Nagrodą za szczególne osiągnięcia w obszarze wspierania i ochrony interesów gospodarczych polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych „Amicus Oeconomiae” został wyróżniony Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Federacyjnej Republice Brazylii Andrzej Braiter. Krzysztofa Kanię uhonorowano nagrodą za najlepszą publikację z zakresu historii polskiej dyplomacji. Ponadto dziewięcioro pracowników MSZ odebrało dzisiaj akty nadania pierwszego stopnia dyplomatycznego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.11.2015, 16:56 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |