Newsletter

KERDOS GROUP SA Cofnięcie wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku Spółki

18.12.2015, 17:21aktualizacja: 18.12.2015, 17:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 150/2015

Zarząd Kerdos Group S.A. (Spółka), w nawiązaniu do raportu bieżącego nr 130/2015 o złożeniu w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, X Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Naprawczych wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku Spółki, zawiadamia, iż w dniu dzisiejszym podjął decyzję o wniesieniu o umorzenie postępowania i o wycofaniu ww. wniosku.

Wniosek o ogłoszeniu upadłości został złożony w dniu 13 listopada 2015 r. przez Zarząd Spółki w składzie Kamil Gerard Kliniewski i Jagna Stanecka, na kilka dni przed planowanym Walnym Zgromadzeniem Spółki zwołanym z wniosku akcjonariusza mniejszościowego Pana Romualda Aloisa Kalycioka z porządkiem obrad m.in. zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki oraz powołanie audytora do spraw szczególnych w związku z sytuacją w Spółce (wyprzedaż pakietu akcji Spółki posiadanego przez Prezesa Zarządu, zerwanie negocjacji w sprawie przejęcia Meng Drogerie + SA w Luksemburgu spółki prawa luksemburskiego).

W dniu 18 listopada 2015 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podczas którego dokonano zmian w składzie Rady Nadzorczej. Nowo powołana Rada Nadzorcza dokonała wyboru nowego składu Zarządu w osobach Romuald Alois Kalyciok - Prezes Zarządu oraz Mariusz Kuciński - Członek Zarządu. Przed dniem odbycia Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki, w dniu 17 listopada 2015 r. rezygnację z mandatu Członka Zarządu złożyła Jagna Stanecka. Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki rezygnację z mandatu Prezesa Zarządu złożył Kamil Gerard Kliniewski.

Nowy Zarząd Spółki niezwłocznie podjął działania mające na celu weryfikację stanu Spółki w tym w szczególności zaistnienia stanu niewypłacalności Spółki będącego podstawą złożonego wniosku o ogłoszenie upadłości. Przeprowadzona przez nowo powołany Zarząd analiza samego wniosku o ogłoszenie upadłości oraz dokumentacji dostępnej w siedzibie Spółki prowadzi do konstatacji, iż mógł on zostać złożony przedwcześnie, w złej wierze, mając na celu pokrzywdzenie wierzycieli i akcjonariuszy mniejszościowych Spółki.

Moment jego złożenia poprzedzony wyprzedażą pakietu akcji posiadanych przez Prezesa Zarządu Pana Kamila Kliniewskiego bezpośrednio po odwołaniu przez Zarząd prognoz finansowych Spółki, w dniu w którym Spółka winna ogłosić raport kwartalny (nie sporządzonego w tym terminie) doprowadził do gwałtownego spadku kursu i zawieszenia notowań akcji Spółki notowanych na GPW w Warszawie S.A. i wszczęcia przez Komisję Nadzoru Finansowego postępowania wyjaśniającego w sprawie obowiązków informacyjnych i prawidłowości prowadzenia i informowania o przebiegu negocjacji przejęcia Meng Drogerie + SA z/s w Luksemburgu.

Cofnięcie przedmiotowego wniosku o ogłoszenie upadłości jest w opisanym stanie zasadne i konieczne, stanowi pierwszy krok do wyjaśnienia statusu obligacji Spółki w zakresie ich wymagalności, oraz zapobieżenia utraty istotnych aktywów Spółki w postaci udziałów Dayli Polska sp. z o.o.

Analizując raporty okresowe Dayli Polska sp. z o.o. za okres I półrocza 2015 r. (publicznie dostępne) wykazujące znaczący wzrost przychodów i zysku tej spółki i jej grupy kapitałowej w okresie do 30 czerwca 2015 r., w zestawieniu z prowadzonymi działaniami dokapitalizowania tej spółki w br. (w wyniku podwyższeń kapitału zakładowego w miesiącu czerwcu i wrześniu br. dokonanych za gotówkę Dayli Polska sp. z o.o. uzyskała kwotę ponad 6 mln zł) trudno traktować jako wiarygodne informacje zamieszczone we wniosku o ogłoszenie upadłości dotyczące stanu majątku spółki Dayli Polska sp. z o.o. Spółka ocenia, że osiągnie od Dayli Polska Sp. z o.o. przychody wystarczające na zaspokajanie swoich zobowiązań.

Podjęcie decyzji o wycofaniu wniosku o ogłoszenie upadłości jest związane również z zawarciem w dniu 27 listopada 2015 r. wskazanego w raporcie bieżącym nr 149/2015 porozumienia w przedmiocie restrukturyzacji zobowiązań wynikających z kredytu udzielonego Dayli Polska Sp. z o.o., którego poręczycielem jest Spółka. Spółka wskazuje, że bezpośrednią podstawą złożenia przez poprzedni Zarząd wniosku o ogłoszenie upadłości było skierowanie do Spółki żądania zaspokojenia roszczenia wynikającego z poręczenia przez Wnioskodawcę za dług kredytowy Dayli Polska Sp. z o.o. wobec ING Banku Śląskiego S.A.

Spółka wskazuje, że traktowanie jako przesłanki niewypłacalności Spółki braku spłaty jednej z rat przez Dayli Polska sp. z o.o. w wysokości ok. 600 tys. zł w połączeniu z realizacją uprawnień Banku z tytułu poręczenia udzielonego przez Spółkę nasuwa pytanie o możliwe celowe aranżowanie tych okoliczności przez uprzedni Zarząd mające na celu wytworzenie pozornych przesłanek dla złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości Spółki.

Dotychczasowy Zarząd przekazał do publicznej wiadomości informację o wystąpieniu przypadku naruszenia przewidzianego w warunkach emisji obligacji Spółki kolejnych serii F, G, H, I, J i K, co w sytuacji złożenia przez obligatariuszy zawiadomień o postawieniu obligacji w stan wymagalności może doprowadzić do konieczności wykupu obligacji do maksymalnej kwoty nawet 35 mln zł. Należy wskazać, że obligacje te terminowo podlegają wykupowi w latach 2016 - 2018 r.

Mając na uwadze, iż znaczna liczba obligacji objęta została przez TC Capital sp. z o.o. na datę objęcia obligacji - spółkę zależną od byłego Prezesa Zarządu Pana Kamila Kliniewskiego, które są dodatkowo zabezpieczone zastawem rejestrowym na udziałach Dayli Polska sp. z o.o. - podmiotu zależnego Spółki, który prowadzi zasadniczą działalność operacyjną Grupy Kerdos zaistnienie stanu wymagalności obligacji Spółki prowadzić może do przejęcia części udziałów Dayli Polska sp. o.o. przez TC Capital sp. z o.o., co może wiązać się z osobistymi korzyściami byłego członka Zarządu Spółki.

W tym stanie sprawy cofnięcie wniosku o ogłoszenie upadłości Spółki jest konieczne i zasadne i nie pozostaje sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego oraz nie zmierza do obejścia prawa, a w szczególności nie prowadzi do pokrzywdzenia wierzycieli Spółki.

Wniosek o umorzenie postępowania i o wycofanie wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku Spółki zostaje złożony w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, X Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Naprawczych w dniu dzisiejszym.

Więcej na: biznes.pap.pl

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.12.2015, 17:21
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ