Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MRiRW informuje:
Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się dzisiaj z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem, który przebywał z wizytą w Polsce na oficjalne zaproszenie Ministra rolnictwa.
Spotkanie poświęcone było tematyce związanej głównie z wirusem ASF, embargiem rosyjskim, zdrowiem roślin, ubojem zwierząt w gospodarstwie, derogacją dla produktów mięsnych wędzonych oraz antybiotykoopornością.
Minister Jurgiel zwrócił uwagę na prewencyjne powiększanie przez Komisję Europejską obszaru objętego ograniczeniami związanymi z występowaniem ASF. Zdaniem ministra takie działania były przedwczesne i nie znajdowały uzasadnienia. Krzysztof Jurgiel podkreślił, że utrzymanie wysokiego poziomu finansowania działań związanych ze zwalczaniem ASF w Polsce przez KE daje możliwość właściwego zarządzania tą chorobą i wspiera działania pozwalające na utrzymanie stabilnej sytuacji epizootycznej. Ponadto, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa ASF z Ukrainy na terytorium Unii Europejskiej, konieczne jest wsparcie strony ukraińskiej przez Komisję Europejską w wypracowaniu rozwiązań zmierzających do przygotowania programu zwalczania choroby, który mógłby być współfinansowany z budżetu UE.
W odpowiedzi Komisarz Andriukaitis poinformował, że KE docenia wysiłek Polski w zwalczanie wirusa ASF, podkreślając jednocześnie, że dla KE najistotniejszą kwestią jest zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa na terenie UE. W związku z tym KE prowadzi działania prewencyjne w celu zapewnienia wysokiego poziomu bioasekuracji.
W kwestii dotyczącej rosyjskiego embarga minister Jurgiel poinformował, że Polska podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko, że jakiekolwiek ponowne otwarcie rynku rosyjskiego musi dotyczyć wszystkich państw UE w myśl europejskiej solidarności. Komisarz Andriukaitis podzielił w tym względzie zdanie polskiego ministra.
Przechodząc do tematyki związanej ze zdrowiem roślin polski minister rolnictwa zwrócił się z prośbą do Komisarza Andriukaitisa o uwzględnienie polskich propozycji dotyczących dalszych uproszczeń w wysyłce ziemniaków z Polski na rynek UE przy zapewnieniu bezpieczeństwa fitosanitarnego przesyłek. Propozycje pozwolą profesjonalnym producentom uczciwie konkurować na rynku europejskim, ograniczą nielegalny wywóz ziemniaków z Polski, spowodują dalszą profesjonalizację produkcji, a w konsekwencji również poprawę stanu fitosanitarnego tych upraw w Polsce i obniżenie ryzyka wystąpienia choroby w całej UE. Zaproponowane zasady gwarantują równocześnie bezpieczeństwo fitosanitarne i dlatego ich wdrożenie jest uzasadnione.
Minister Krzysztof Jurgiel poruszył także kwestię dotyczącą uboju zwierząt w gospodarstwie i ponownie zwrócił uwagę na proponowane przez Polskę rozwiązania w prawie unijnym mające na celu umożliwienie przyjmowania przez zainteresowane państwa członkowskie UE przepisów krajowych zezwalających na ubój w gospodarstwie zwierząt kopytnych (świnie, owce, kozy, bydło, konie oraz zwierzęta dzikie utrzymywane w warunkach fermowych) w celu wprowadzania pozyskanego z nich mięsa na rynki lokalne bezpośrednio konsumentom końcowym lub lokalnym zakładom detalicznym.
Minister poinformował również Komisarza Andriukaitisa, że Polska będzie wnioskowała o przedłużenie derogacji dla produktów mięsnych wędzonych w odniesieniu do wymagań dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) określonych w przepisach rozporządzenia Komisji (WE) nr 1881/2006. W reakcji na powyższe Komisarz Andriukaitis zapowiedział pozytywne rozpatrzenie polskiej prośby.
Komisarz Vytenis Andriukaitis zadeklarował również poparcie KE dla wysiłków państw członkowskich UE w poszerzaniu dostępu do rynków państw trzecich.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.05.2016, 18:17 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |