Newsletter

BGK i kazachstański bank rozwoju podpisały porozumienie na 300 mln dolarów

23.08.2016, 10:25aktualizacja: 23.08.2016, 10:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz kazachstański bank rozwoju podpisały porozumienie opiewające na 300 mln dolarów, które będzie wspierać wspólne kontrakty inwestycyjne i eksportowe - poinformował PAP wicepremier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek wieczorem Morawiecki spotkał się z kazachstańskim ministrem inwestycji i rozwoju Żengysem Kasymbekiem. Wcześniej rozmawiał też z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem, który przebywa w Polsce z dwudniową wizytą.

"Podpisaliśmy porozumienie pomiędzy kazachstańskim bankiem rozwoju i Bankiem Gospodarstwa Krajowego, czyli naszym bankiem rozwoju, które przewiduje finansowanie projektów inwestycyjnych o wartości 300 mln dolarów" - mówił PAP wicepremier. "To jest umowa, w oparciu o którą będziemy starali się wspierać zarówno kontrakty inwestycyjne, kontrakty eksportowe, jak i wspólne projekty w innych dziedzinach współpracy" - dodał.

Tłumaczył, że Polska chce nawiązać głębsze relacje z Kazachstanem. Dotyczy to zarówno inwestycji kazachstańskich ich w Polsce, jak i polskich inwestycji w Kazachstanie.

"Jest to dla nas bardzo dobry i ważny partner, ponieważ zarówno warunki prowadzenia biznesu są w Kazachstanie coraz lepsze, ale również struktura naszych gospodarek wzajemnie się uzupełnia. Oni mają pewne produkty, surowce w szczególności, których my potrzebujemy, my z kolei eksportujemy maszyny, przetworzoną żywność, leki" - wyjaśnił.

Przypomniał, że oba kraje należą także do pierwszych sygnatariuszy Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) i leżą na tzw. Jedwabnym Szlaku, co kreuje dodatkowe szanse na realizację wspólnych projektów inwestycyjnych. (PAP)

zab/ woj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.08.2016, 10:25
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ