Pobierz materiał i Publikuj za darmo
OECD prognozuje, że PKB w latach 2017-2018 wzrośnie "dzięki wyższym transferom socjalnym, niskim stopom procentowym i rosnącemu wydatkowaniu środków unijnych". "Większy dochód rozporządzalny i konsumpcja oraz przejście na nową perspektywę budżetową UE i wyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych powinno doprowadzić do przyspieszenia inwestycji" - podano w raporcie.
Jak napisano, w 2018 r. PKB ma wzrosnąć do 3,1 proc.
Autorzy raportu prognozują, że deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w 2017 i 2018 roku wyniesie po 3 proc. PKB, choć dodano, że w 2018 r. istnieje ryzyko przekroczenia tego poziomu.
"Rosnące wydatki, odbicie w inwestycjach publicznych oraz planowana redukcja wieku emerytalnego mogą pchnąć deficyt ponad barierę z Maastricht na poziomie 3 proc. w 2018 roku, pomimo dodatkowych podatków nałożonych na banki oraz sklepy. Planowana obniżka podatków dla najuboższych może dodatkowo powiększyć deficyt" - czytamy w raporcie.
"Chociaż ogólnie ścieżka fiskalna pozostaje w dużej mierze odpowiednia, trwające reformy nie sprzyjają długoterminowemu wzrostowi oraz udziałowi kobiet w rynku pracy" - dodano.
OECD oceniło, że mocniejsza sytuacja fiskalna Polski, wypracowywana od 2012 roku, mogłaby jednak zostać wykorzystana by zwiększyć skalę inwestycji zamiast zwiększania bieżących wydatków socjalnych. Byłoby to, w ocenie organizacji, bardziej korzystne dla gospodarki, ponieważ wzmocniłoby wzrost produktywności oraz miało pozytywny wpływ m.in. na kwestie ekologii. (PAP)
kuc/ nik/ asa/ amac/ pad/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.11.2016, 15:48 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |