Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Memorandum w tej sprawie podpisali w Warszawie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister transportu Czech Dan Ťok oraz minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Ersek.
Polska prezydencja w Grupie V4 założyła, że żegluga śródlądowa ma szczególne znaczenie w ramach kooperacji, a efektem tego stało się podpisanie memorandum o współpracy w łączeniu Odry, Dunaju i Łaby w jeden szlak żeglugowy. Wkrótce ma powstać grupa robocza, która przygotuje plany wspólnego przedsięwzięcia.
Minister Gróbarczyk zapowiedział, że "pierwszym krokiem będzie wspólna aplikacja do Komisji Europejskiej o rewizję planu TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa - przyp. CP PAP)". V4 będzie przekonywać Komisję Europejską, aby szlak wodny Odra-Dunaj-Łaba jak najszybciej wpisać do TEN-T.
Aktualnie sieć TEN-T jest rozwijana na podstawie ustaleń z 2013 roku. KE zakłada, że wytyczne umożliwiające nową falę inwestycji w TEN-T będą obowiązywać dopiero po roku 2023. Jednak minister Gróbarczyk chciałby to przyspieszyć. "Chcemy przygotować taką aplikację znacznie wcześniej, żeby rozpocząć negocjacje z Komisją Europejską co do realizacji naszych wspólnych koncepcji" - zapowiedział.
Podpisanie memorandum jest "szalenie istotnym wydarzeniem" - ocenił wiceminister rozwoju narodowego Węgier László Mosóczi. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Węgrom uda się dołączyć do tego memorandum, porozumieć z Serbią i - jak powiedział - "pewnego dnia uda się stworzyć jeden, europejski system żeglugi śródlądowej".
László Mosóczi zwrócił uwagę, że do 2050 roku Europa będzie musiała zredukować emisję dwutlenku węgla i przenieść znaczną cześć transportu towarów z dróg na kolej i rzeki. Według niego "aby osiągnąć ten cel sprawą bardzo istotną jest rozwój śródlądowych, rzecznych dróg transportowych". Taki system umożliwiłby połączenie między centrami logistycznymi, głównymi ośrodkami przemysłowymi i miejskimi.
Czeski minister transportu Dan Ťok przypomniał, że jego rodacy od ponad stu lat marzą o tym, żeby połączyć trzy morza regionu poprzez rzeki Dunaj, Odrę i Łabę. "Mam nadzieję, że to marzenie uda nam się zintensyfikować" - powiedział. Memorandum jest w jego ocenie "początkiem dobrego projektu, gwarantującego współpracę z krajami ościennymi”. Dan Ťok dodał, że czeskie Ministerstwo Transportu zamówiło już studium wykonalności połączenia żeglugowego Dunaj-Odra-Łaba, a wyniki będą gotowe w pierwszej połowie 2018 roku. Czechy liczą, że Odra po polskiej stronie będzie w pełni żeglowna. "Będziemy zainteresowani docieraniem do portów bałtyckich" - podkreślił.
Minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Ersek wyraził przekonanie, że memorandum pomoże w integrowaniu się z Europą i jest szansa, że Unia Europejska pomoże w realizacji tych planów. Podkreślił, że zalety żeglugi śródlądowej nie są dostatecznie wykorzystywane, a "naszym zadaniem jest, aby Dunaj był wykorzystywany przez 300 dni w roku w górę i w dół, również dzięki rozbudowie portów rzecznych". Zwrócił też uwagę, że Słowacja liczy na możliwości wykorzystania rzeki Wag, wzdłuż której są skoncentrowane ośrodki przemysłowe.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 02.02.2017, 11:21 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
-
Komunikat prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach - apel PIIB o pilny przegląd poddaszy w Polsce
W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa składa wyrazy współczucia wszystkim poszkodowanym mieszkańcom oraz wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej.- 04.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. Podsumowanie i wnioski z raportu
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XIII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”. Wartość inwestycji w moce PV przekroczyła 12 mld zł. Pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku Polska zajęła 5. miejsce w UE i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP 10.- 04.07.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ