Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Memorandum w tej sprawie podpisali w Warszawie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister transportu Czech Dan Ťok oraz minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Ersek.
Polska prezydencja w Grupie V4 założyła, że żegluga śródlądowa ma szczególne znaczenie w ramach kooperacji, a efektem tego stało się podpisanie memorandum o współpracy w łączeniu Odry, Dunaju i Łaby w jeden szlak żeglugowy. Wkrótce ma powstać grupa robocza, która przygotuje plany wspólnego przedsięwzięcia.
Minister Gróbarczyk zapowiedział, że "pierwszym krokiem będzie wspólna aplikacja do Komisji Europejskiej o rewizję planu TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa - przyp. CP PAP)". V4 będzie przekonywać Komisję Europejską, aby szlak wodny Odra-Dunaj-Łaba jak najszybciej wpisać do TEN-T.
Aktualnie sieć TEN-T jest rozwijana na podstawie ustaleń z 2013 roku. KE zakłada, że wytyczne umożliwiające nową falę inwestycji w TEN-T będą obowiązywać dopiero po roku 2023. Jednak minister Gróbarczyk chciałby to przyspieszyć. "Chcemy przygotować taką aplikację znacznie wcześniej, żeby rozpocząć negocjacje z Komisją Europejską co do realizacji naszych wspólnych koncepcji" - zapowiedział.
Podpisanie memorandum jest "szalenie istotnym wydarzeniem" - ocenił wiceminister rozwoju narodowego Węgier László Mosóczi. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Węgrom uda się dołączyć do tego memorandum, porozumieć z Serbią i - jak powiedział - "pewnego dnia uda się stworzyć jeden, europejski system żeglugi śródlądowej".
László Mosóczi zwrócił uwagę, że do 2050 roku Europa będzie musiała zredukować emisję dwutlenku węgla i przenieść znaczną cześć transportu towarów z dróg na kolej i rzeki. Według niego "aby osiągnąć ten cel sprawą bardzo istotną jest rozwój śródlądowych, rzecznych dróg transportowych". Taki system umożliwiłby połączenie między centrami logistycznymi, głównymi ośrodkami przemysłowymi i miejskimi.
Czeski minister transportu Dan Ťok przypomniał, że jego rodacy od ponad stu lat marzą o tym, żeby połączyć trzy morza regionu poprzez rzeki Dunaj, Odrę i Łabę. "Mam nadzieję, że to marzenie uda nam się zintensyfikować" - powiedział. Memorandum jest w jego ocenie "początkiem dobrego projektu, gwarantującego współpracę z krajami ościennymi”. Dan Ťok dodał, że czeskie Ministerstwo Transportu zamówiło już studium wykonalności połączenia żeglugowego Dunaj-Odra-Łaba, a wyniki będą gotowe w pierwszej połowie 2018 roku. Czechy liczą, że Odra po polskiej stronie będzie w pełni żeglowna. "Będziemy zainteresowani docieraniem do portów bałtyckich" - podkreślił.
Minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Ersek wyraził przekonanie, że memorandum pomoże w integrowaniu się z Europą i jest szansa, że Unia Europejska pomoże w realizacji tych planów. Podkreślił, że zalety żeglugi śródlądowej nie są dostatecznie wykorzystywane, a "naszym zadaniem jest, aby Dunaj był wykorzystywany przez 300 dni w roku w górę i w dół, również dzięki rozbudowie portów rzecznych". Zwrócił też uwagę, że Słowacja liczy na możliwości wykorzystania rzeki Wag, wzdłuż której są skoncentrowane ośrodki przemysłowe.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 02.02.2017, 11:21 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu