Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK ws. konf. o stanie śledztwa dot. katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku (komunikat)

01.06.2017, 15:06aktualizacja: 01.06.2017, 15:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

Badania identyfikacyjne ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, prowadzone na zlecenie Zespołu Śledczego Nr 1 Prokuratury Krajowej, wykazały dotąd nieprawidłowości w połowie przypadków (12 na 24). Polegały one głównie na umieszczeniu w jednej trumnie części ciał więcej niż jednej osoby (w skrajnym przypadku aż ośmiu), bądź na zamianie ciał ofiar. Poinformował o tym na dzisiejszym (1 czerwca 2017 roku) spotkaniu z dziennikarzami nadzorujący Zespół Śledczego Nr 1 Zastępca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek.

- W trumnie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ujawniono fragmenty ciał dwóch innych osób – powiedział prokurator Marek Pasionek.

Zastępca Prokuratora Generalnego potwierdził ponadto ujawnione przez same rodziny zmarłych nieprawidłowości w przypadku pochówku generałów Bronisława Kwiatkowskiego i Włodzimierza Potasińskiego, a także Natalii Januszko i poseł Aleksandry Natalii-Świat. Potwierdził również znaną już wcześniej informację o zamianie ciał podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Mariusza Handzlika i prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotra Nurowskiego.

Wyniki badań

Jak poinformował prokurator Marek Pasionek do 1 czerwca 2017 roku Zespół Śledczy Nr 1 przeprowadził 27 ekshumacji. Znane są wyniki badań genetycznych dotyczących 24 z nich. W dwóch przypadkach stwierdzono zamianę ciał, a w jednym ujawniono w trumnie tylko pół ciała zmarłego. Ponadto w 9 przypadkach znaleziono w trumnach części ciał kilku osób:

- w 1 przypadku ujawniono w trumnie części ciał 8 osób,

- w 1 przypadku – części ciał 6 osób,

- w 1 przypadku – części ciał 5 osób,

- w 2 przypadkach – części ciał 3 osób,

- w 4 przypadkach – części ciał 2 osób.

Ostateczne rezultaty badań mogą wykazać więcej nieprawidłowości, ponieważ trwa jeszcze identyfikacja kilkudziesięciu fragmentów ciał.

Prokurator Marek Pasionek przypomniał jednocześnie, że 9 ekshumacji przeprowadzonych na zlecenie Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie – a więc przed powołaniem Zespołu Śledczego Nr 1 – wykazało zamianę 6 ciał.

Planowane działania

Do końca czerwca 2017 roku Zespół Śledczy Nr 1 zamierza przeprowadzić jeszcze 6 ekshumacji, a od września do końca bieżącego roku – kolejnych 24. Na przyszły rok planowanych jest 26 ekshumacji. Mają one zostać przeprowadzone do końca kwietnia 2018 roku.

Celem ekshumacji jest przeprowadzenie kompleksowych sądowo-lekarskich badań ciał ofiar, a tym samym zebranie dowodów oraz jednoznaczne ustalenie tożsamości wszystkich ciał i ich fragmentów znajdujących się w ekshumowanych grobach. Wyniki badań mają dać rodzinom ofiar pewność, że pochowali rzeczywiście swoich bliskich.

Gwarancją profesjonalizmu działań jest powołanie międzynarodowego zespołu biegłych z zakresu medycyny sądowej, którzy biorą udział w badaniach sekcyjnych ciał ofiar. Są to osoby o niekwestionowanych dokonaniach i autorytecie.

Czynności podejmowane przez prokuraturę, międzynarodowy zespół biegłych i specjalistyczne laboratoria obejmują badania obrazowe ciał ofiar przy użyciu tomografii komputerowej, badania genetyczne, toksykologiczne, histologiczne i fizykochemiczne.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.06.2017, 15:06
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ