Newsletter

Jastrzębska Spółka Węglowa chce stworzyć fundusz stabilizacyjny na ponad 1 mld zł

29.06.2017, 14:00aktualizacja: 29.06.2017, 14:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W drugiej połowie tego roku Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), we współpracy z wybranym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, zamierza stworzyć fundusz stabilizacyjny, zasilony kwotą 1-1,1 mld zł.

Ma to być „bufor bezpieczeństwa” na wypadek dekoniunktury na rynku.

„Mamy zielone światło od właścicieli, aby założyć w tym roku – w trzecim-czwartym kwartale – fundusz stabilizacyjny i zasilić go kwotą ponad 1 mld zł” – poinformował prezes JSW Daniel Ozon podczas odbywającego się w czwartek w kopalni Pniówek w gminie Pawłowice (Śląskie) International Mining Forum.

Ozon przypomniał, że kondycja JSW w dużej części jest uzależniona od światowych cen węgla koksowego i koksu. Spółka narażona jest na kryzys w sytuacji dużych spadków cen, czego doświadczyła w minionych latach. Stąd pomysł stworzenia funduszu, który można byłoby wykorzystać w razie potrzeby.

„To ma być nasz bufor bezpieczeństwa, podchodzimy do tego po gospodarsku. Celem jest wykorzystanie środków odłożonych w funduszu w okresie dekoniunktury. Będzie to jedna z +nóg+, służących stabilizacji spółki w kolejnych latach” – tłumaczył Ozon.

W rozmowie z dziennikarzami prezes poinformował, że JSW jest obecnie w trakcie rozmów z kilkoma TFI w zakresie ustalenia komercyjnych warunków działania takiego funduszu. Równolegle opracowywana jest polityka inwestycyjna dla funduszu.

„Trzeba stworzyć spójny dokument, który będzie mówił, że środki zgromadzone w funduszu możemy lokować tylko w płynne instrumenty typu depozyty, obligacje, polskie bony skarbowe - bez żadnych ryzykownych instrumentów, akcji czy innego rodzaju inwestycji” – wyjaśnił prezes. (PAP)

mab/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.06.2017, 14:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ