Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- UOKiK informuje:
UOKiK wydał cztery decyzje, w których zgodził się na koncentracje.
Dotyczą one przedsiębiorców zajmujących się m.in. usługami finansowymi, telekomunikacją, nieruchomościami, produkcją i sprzedażą przetworów mięsnych.
Przedsiębiorcy mają 2 lata na dokonanie transakcji od chwili wydania decyzji.
Pierwsza z transakcji to utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez ING Bank Śląski i czeską spółkę Twisto Payments. Podmiot o nazwie Twisto Polska będzie zajmował się w Polsce działalnością tożsamą do Twisto Payments w Czechach. Chodzi m.in. o udzielanie natychmiastowych kredytów konsumenckich, usługi portfela online oraz płatności internetowych.
Kolejna transakcja to przejęcie przez Orange Polska kontroli nad Multimedia Polska Energia. Orange Polska świadczy komórkowe i stacjonarne usługi telekomunikacyjne, w tym połączenia głosowe, wiadomości tekstowe, dostęp do Internetu oraz telewizję. Spółka jest również dostawcą energii elektrycznej. Multimedia Polska Energia prowadzi działalność w zakresie sprzedaży energii elektrycznej oraz gazu ziemnego do odbiorców końcowych.
Kolejna decyzja dotyczy nabycia przez Cedrob z Ujazdówka spółki Silesia z Katowic. Cedrob wraz ze spółkami zależnymi zajmują się produkcją i sprzedażą detaliczną oraz hurtową wędlin, mięsa drobiowego i wieprzowego. Prowadzą też produkcję paszy dla zwierząt gospodarskich, hodowlę trzody chlewnej i uprawę zbóż. Silesia produkuje i sprzedaje przetwory z mięsa czerwonego i drobiowego. Spółki zależne od Silesia będące również przedmiotem koncentracji prowadzą działalność w zakresie produkcji dań gotowych, suchej i mokrej karmy dla zwierząt, działalności transportowej oraz sprzedaży drobiu, mięsa i przetworów mięsnych.
Ostatnia z opisanych koncentracji to przejęcie przez Best kontroli nad Kredyt Inkaso. Uczestnicy transakcji są spółkami publicznymi notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Przedsiębiorcy i ich spółki zależne działają na rynku obrotu i zarządzania wierzytelnościami, rynku usług prawnych i zarządzania nieruchomościami.
Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.
Opracowanie znajduje się w załączniku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 25.09.2017, 13:44 |
Źródło informacji | UOKiK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |