Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Celem projektu debat lokalnych „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” było wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. "Polska lokalna stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami rozwojowymi. Aby w pełni je zrozumieć i im sprostać, potrzebujemy połączenia dwóch perspektyw. Z jednej strony - wiedzy naukowej i eksperckiej oraz impulsu animacyjnego przychodzącego spoza lokalnych społeczności. Z drugiej zaś - i może to właśnie jest ważniejsza siła napędowa rozwoju - wiedzy i umiejętności praktycznych zakorzenionych lokalnie" - mówi prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog. Te dwie perspektywy ujęte są w raporcie, który obejmuje wnioski z trzeciej już edycji projektu, a także stanowi podsumowanie całego projektu.
Trzecia edycja debat lokalnych odbyła się w dniach 15-21 maja 2017 r. w 56 miejscowościach w Polsce. Prawie 1 400 uczestników - osób zaangażowanych w życie lokalnych społeczności - poszukiwało odpowiedzi na pytania: co nas łączy jako wspólnotę i co robić, by wzmacniać to, co nas łączy. Wśród uczestników znaleźli się samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, studenci, pracownicy bibliotek i domów kultury, a także działacze obywatelscy, przedsiębiorcy oraz dziennikarze. Debaty miały charakter nie tylko ponadsektorowy, ale także międzypokoleniowy - uczestniczyli w niej zarówno ludzie młodzi, jak i dorośli i seniorzy. Spotkania przybrały formę warsztatów, podczas których starano się określić, co łączy wspólnoty lokalne. W każdej bibliotece stworzono listę trzech „łączników” oraz trzech „wzmacniaczy” budowania wspólnoty.
"Łączniki"
Tym, co łączy wspólnotę, jest przede wszystkim kontekst jej funkcjonowania - wspólna przestrzeń, historia miejsca oraz kultura i lokalna tradycja. Dyskutanci wskazywali na te elementy jako równie istotne, podając je jako najważniejsze „łączniki” - fundament, na którym budowane są ich społeczności.
"Wzmacniacze"
Siła wspólnoty manifestuje się w sprawnej realizacji przedsięwzięć. Samo wspólne działanie jest więc silnym łącznikiem determinującym poziom integracji lokalnych społeczności. Co więcej, udział w korzyściach z działań wspólnotowych zwiększa poczucie sprawstwa jednostek - powoduje, że jej członkowie "chcą więcej". Ostatnim, istotnym łącznikiem wymienianym przez uczestników debat są sprawne działania lokalnych instytucji.
Więcej wniosków dostępnych jest w raporcie, zapraszamy na stronę: www.kongresobywatelski.pl/debaty-lokalne/rozwijamy-skrzydla-polski-lokalnej-iii/raport-2017
Oficjalna prezentacja raportu nastąpi na sesji tematycznej "Rozwój lokalny oparty na partnerstwie" podczas XII Kongresu Obywatelskiego 28 października 2017 r. w Warszawie.
Projekt "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej" został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski, partnerem merytorycznym Instytut Książki, a partnerem medialnym portal ngo.pl.
Projekt "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej" jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego, który od 10 lat jest miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres to prestiżowe przedsięwzięcie, które angażuje znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu. Wśród osób, które uczestniczyły w debatach, są m.in.: Ewa Błaszczyk, Jan Englert, Lech Wałęsa, s. Małgorzata Chmielewska, Rafał Sonik czy Jacek Żakowski.
Więcej: www.kongresobywatelski.pl, zakładka: Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej.
KONTAKT:
Magdalena Iwanowska
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
ul. Do Studzienki 63
80-227 Gdańsk
tel. kom. 609-316-348
e-mail: magdalena.iwanowska@ibngr.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.10.2017, 12:49 |
Źródło informacji | Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |