Newsletter

Podpisano największy kontrakt w historii polskiej branży kosmicznej

14.12.2017, 17:04aktualizacja: 14.12.2017, 17:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Umowę wartą blisko 60 mln zł podpisały w czwartek firma Creotech Instruments i Europejska Agencja Kosmiczna, to największy kontrakt w historii polskiej branży kosmicznej - podała firma w komunikacie.

W ramach kontraktu powstanie centrum umożliwiające dostęp do danych pozyskiwanych m.in. z programu obserwacji Ziemi - Copernicus.

Jak wskazano, umowa dotyczy budowy zaawansowanego centrum, "które ma świadczyć usługi dostępowe m.in. do danych pozyskiwanych przez satelity konstelacji Sentinel oraz innych danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus".

Budowana przez Creotech Instruments infrastruktura ma być jedną z czterech konkurencyjnych centrów powstających w ramach projektu Copernicus Data and Information Access Service. "Każde z nich ma nie tylko przechowywać wszystkie bieżące i historyczne dane zbierane w ramach programu Copernicus, ale ma też oferować użytkownikom dostęp do mocy obliczeniowych w strukturze chmury" - wskazano. Dodano, że dzięki temu firmy europejskie będą mogły realizować swoje usługi bez konieczności przeprowadzania dużych inwestycji we własną infrastrukturę.

Jak podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes Creotech Instruments Grzegorz Brona podpisanie kontaktu z ESA to dowód na to, że "nasz kraj szybko odrabia zapóźnienia technologiczne, a dystrybucja i przetwarzanie danych satelitarnych może stać się wkrótce polską specjalnością na skalę globalną".

"Wartość kontraktu bliska jest 60 mln zł, zaś czas jego trwania to cztery lata. Po pierwszych sześciu miesiącach system ma osiągnąć pełną operacyjność. Docelowo zaś będzie mógł obsłużyć dziesiątki tysięcy użytkowników na całym świecie" - powiedział Brona. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

edytor: Anna Mackiewicz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.12.2017, 17:04
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ