Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"Liczę na to, że dobre kontakty naszych państw w wymiarze politycznym przybliżą rynek cypryjski polskim przedsiębiorcom" – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji w stolicy Cypru.
Podczas wizyty w Nikozji wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Nikosem Christodoulidesem, stałym sekretarzem cypryjskiego MSZ Minasem Hadjimichaelem, przewodniczącym Izby Reprezentantów Demetrisem Syllourisem oraz szefową Misji Sił Pokojowych na Cyprze (UNFICYP) Elisabeth Spehar. Wraz z ukonstytuowaniem się w ostatnich dniach w Sejmie RP Polsko-Cypryjskiej Grupy wzrosły możliwości intensyfikacji współpracy w obszarze parlamentarnym.
Wizyta była okazją do omówienia aktualnego stanu i perspektyw polsko-cypryjskiej współpracy politycznej, kulturalno-naukowej, gospodarczej i samorządowej. Wiceminister Szynkowski vel Sęk wyraził nadzieję na poszerzenie polskiej oferty gospodarczej, znanej już na Cyprze w sektorze stoczniowym. Zachęcił także do zgłębienia innych, również atrakcyjnych sektorów polskiej gospodarki, w tym w obszarze start-upów, nowych technologii i turystyki.
Wiceszef polskiego MSZ podkreślił rolę współpracy naukowo-kulturalnej między oboma krajami, wskazując na wysokie osiągnięcia polskich archeologów w tym obszarze. W 2015 r. przypadła 50. rocznica ich obecności na Cyprze, a jedną z najstarszych na wyspie jest misja archeologiczna Uniwersytetu Warszawskiego – wykopaliska rozpoczęto w 1965 r. pod nadzorem prof. Kazimierza Michałowskiego. Wiceminister Szynkowski vel Sęk otworzył także wystawę fotografii dokumentujących prace archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. Ewdoksji Papuci-Władyki oraz zwiedził teren wykopalisk w Pafos.
Poza kwestiami dwustronnymi tematyka spotkań obejmowała m.in. problem cypryjski, a także zagadnienia współpracy regionalnej we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego oraz w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. "Polskie stanowisko w sprawie procesu pokojowego na Cyprze pozostaje niezmienne" – podkreślał wiceminister spraw zagranicznych. "Powinien być on wsparty przez Organizację Narodów Zjednoczonych i prowadzić do zakończenia podziału wyspy oraz rozwiązania, które będzie oparte na dwuspołecznościowej i dwustrefowej federacji, bazującej na politycznej równości, w zgodzie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ" – dodał. Dyskusja dotyczyła również kwestii energetycznych.
Podczas wizyty na Cyprze wiceminister Szynkowski vel Sęk weźmie również udział w koncercie polskiego pianisty Wojciecha Waleczka, zorganizowanym z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także otworzy wystawy fotograficzne dokumentujące prace misji archeologicznej UJ w Pafos oraz 25. rocznicę przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.11.2018, 17:59 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |