Newsletter

UOKiK: Zgoda dla BP Europa (komunikat)

06.06.2019, 12:22aktualizacja: 06.06.2019, 12:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

UOKiK wydał zgodę na nabycie przez BP Europa części mienia spółki Tomsol.

W tej sprawie istniało ryzyko ograniczenia konkurencji, jednak szczegółowa analiza wykluczyła takie zagrożenie

Transakcja została zgłoszona do UOKiK pod koniec stycznia 2019 r. Jej uczestnicy prowadzą hurtową i detaliczną sprzedaż paliw, olejów silnikowych oraz akcesoriów samochodowych. W wyniku koncentracji BP Europa ma nabyć stacje paliw należące do Tomsol.

W trakcie postępowania UOKiK uznał, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na terenie Koszalina. Swoje stacje w bliskiej odległości posiadają na tym terenie obie spółki. Dlatego w tej sprawie konieczne było przeprowadzenie badania rynku.

Analiza skutków koncentracji wykazała jednak, że transakcja nie spowoduje istotnego ograniczenia konkurencji. Z badania rynku wynika, że łączne udziały BP Europa i Tomsol w Koszalinie nie przekroczą progu, z którym ustawa antymonopolowa wiąże domniemanie posiadania pozycji dominującej. Ponadto uczestnicy koncentracji spotykają się na tym rynku z silną konkurencją innych przedsiębiorców, którzy będą stanowić skuteczną przeciwwagę dla połączonego potencjału obu spółek.

Informacje dodatkowe

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca. Natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może trwać dłużej.

Na stronie internetowej UOKiK zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach koncentracji przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.06.2019, 12:22
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ