Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Deklarację o współpracy przy powstaniu ALIANS S35, podpisały: ARP S.A., KGHM Polska Miedź i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park. Główne założenie projektu to stworzenie opartej na współpracy gospodarczej aglomeracji, zlokalizowanej pomiędzy Lubinem, Wrocławiem i Wałbrzychem. Jej komunikacyjnym ,,kręgosłupem” będzie trasa S35 (zbudowana od nowa lub z wykorzystaniem istniejącej już drogi DK35).
„Wiodącą gałęzią przemysłu, która mogłaby rozwijać się w ramach ALIANS S35, byłaby motoryzacja, a dokładanie, bardzo perspektywiczna elektromobilność” – dodaje Dariusz Śliwowski.
Celem inicjatywy jest spójny, zrównoważony rozwój urbanizacyjny oraz infrastrukturalny całego obszaru. Projekt ma wykorzystać istniejący już – gospodarczy i biznesowy – potencjał Dolnego Śląska: obecność w regionie strategicznych inwestorów, jego tradycje przemysłowe, ośrodki akademickie, środowisko naturalne oraz walory turystyczne.
„Za sprawą dynamicznie rozwijającej się gospodarki tego regionu, Dolny Śląsk stał się naturalnym obszarem dla pojawiania się kolejnych inwestycji. Bardzo wyraźnie widać tutaj efekt domina” – mówił wiceprezes Śliwowski.
Podkreślił, że ARP już wcześniej była obecna na tym terenie. „Jesteśmy operatorem strefy ekonomicznej w Kobierzycach na Dolnym Śląsku. Podpisaliśmy również list intencyjny w sprawie utworzenia Parku Technologiczne w Lubinie” – powiedział Dariusz Śliwowski.
ALIANS S35 ma nie tylko pobudzić gospodarczo południową część Dolnego Śląska. Będzie przeciwdziałać także zagrożeniom dla jego rozwoju. A do takich zaliczono m.in. stały odpływ ludności z mniejszych od Wrocławia ośrodków miejskich, co skutkuje ich degradacją, oraz przeciążenie infrastruktury transportowej (drogi i koleje).
„To obszar, który potrzebuje systemowego wzmocnienia logistyki. Budowa trasy S35 oraz rozbudowa istniejącego lotniska mogą to zapewnić” – powiedział Dariusz Śliwowski.
Podpisanie deklaracji odbyło się 6 czerwca 2019 roku na Zamku Książ na Dolnym Śląsku. Oprócz wiceprezesa ARP S.A. podpisali ją: Adam Bugajczuk, wiceprezes KGHM Polska Miedź oraz Maciej Badora, prezes Invest-Park.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.06.2019, 17:33 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu