Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: "Polska Joanna d'Arc" uhonorowana tablicą w Manchesterze (komunikat)

02.07.2019, 19:34aktualizacja: 02.07.2019, 19:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Stanisława Paleolog, założycielka pierwszego w Polsce oddziału policji kobiecej, której walka z handlem ludźmi i wykorzystywaniem seksualnym zyskała światowe uznanie, a ona sama przydomek "Polska Joanna d'Arc", została uhonorowana w miejscu pochówku w Manchesterze przy okazji obchodów 100-lecia polskiej policji.

Polska międzywojenna funkcjonariuszka policji, a następnie minister polskiego rządu na uchodźstwie, a także komendant Sekcji Kobiet Polskich Sił Policyjnych, która zyskała rozgłos za swoją pracę w walce z handlem kobietami i dziećmi, została upamiętniona tablicą, której odsłonięcie miało miejsce 2 lipca na południowym cmentarzu Manchesteru.

W uroczystości wzięli udział Konsul Generalny RP w Manchesterze Leszek Rowicki, przedstawiciele Metropolitan Police i Greater Manchester Police, oficerowie łącznikowi polskiej policji w Wielkiej Brytanii, rodzina Stanisławy Paleolog oraz gen. Jarosław Rzymkowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, której Stanisława Paleolog jest patronem.

– Niezmiernie się cieszę, że założycielka pierwszego w Polsce oddziału policji kobiecej Stanisława Paleolog została uhonorowana pamiątkową tablicą w miejscu, gdzie została pochowana. Znana na całym świecie jako przeciwnik handlu ludźmi, wykorzystywania seksualnego i przestępczości nieletnich, była ona przykładem tego, jak powinien działać profesjonalny i skuteczny funkcjonariusz policji, co zainspirowało takie formacje, jak New Scotland Yard. Ta odważna osoba była również bardzo aktywnym członkiem Polonii na Wyspach, odgrywając ważną rolę w rządzie na uchodźstwie, publikując książkę o swoim czasie w policji i pokazując, jak zwalczać nierówności na świecie. Jestem pewien, że dzięki odsłonięciu tej tablicy pamięć o jej wielkich czynach będzie żyła wiecznie wśród społeczności Manchesteru – powiedział konsul Rowicki.

Tablica jest inicjatywą polskiej policji, konsulatu RP w Manchesterze i polskiego Kościoła Bożego Miłosierdzia.

# # #

Urodzona 4 maja 1892 r. Stanisława Filipina Paleolog studiowała w Akademii Handlowej we Lwowie. W 1914 r. wstąpiła do Polskiej Organizacji Wojskowej. Poważnie zraniona w obronie Lwowa, w grudniu 1918 r. wstąpiła do kobiecej milicji obywatelskiej, a później pomogła założyć Ochotniczy Legion Kobiet. W 1925 r. została mianowana Komendantem Sekcji Kobiet Polskich Sił Policyjnych, pełniąc tę funkcję do 1939 r.

Podczas swojej kadencji Paleolog stała się ekspertem w zwalczaniu takich przestępstw, jak handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne i przestępczość nieletnich. Do jej obowiązków należało zwalczanie przestępczości wobec kobiet i dzieci. W szczególności pracowała nad zwalczaniem handlu kobietami, które zostały wysłane do agencji towarzyskich, w tym w Ameryce Południowej. Jej entuzjazm, energia i zaangażowanie w budowę profesjonalnego i skutecznego kobiecego wydziału policji uczyniły tę siłę znaną na świecie.

Prasa zagraniczna z entuzjazmem chwaliła polską policję kobiecą, która często była przedstawiana jako model wart naśladowania. W 1929 r. brytyjski dziennik "Daily Express" nazwał Paleolog "polską Joanną d’Arc", podkreślając jej wkład w walkę z handlem ludźmi i wykorzystywaniem seksualnym kobiet.

W maju 1935 r. delegacja brytyjskich policjantek z New Scotland Yard – kierowana przez Mary Sophię Allen – przybyła do Polski, aby zapoznać się z pracą oficerów policji. Kompleksowe przygotowanie oddziału policji Polek wywarło ogromne wrażenie na New Scotland Yard, w tym fakt, że policjantki wykonywały wszystkie zadania policyjne, w tym noszenie broni, współpracę z informatorami oraz przesłuchiwanie sutenerów i ofiar handlu ludźmi.

Kariera policyjna Paleolog została przerwana przez wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. wraz z Komendą Główną Policji i oficerami szkoły policyjnej została ewakuowana na Wołyń, gdzie wstąpiła do Niezależnej Grupy Operacyjnej "Polesie". Została łączniczką, a jej adeptki – sanitariuszkami. Po kapitulacji armii polskiej, na przełomie września i października wróciła do Warszawy i włączyła się w działalność konspiracyjną. Służyła w kontrwywiadzie, a także pomagała organizować Państwowy Korpus Bezpieczeństwa. W 1945 r., zagrożona aresztowaniem w komunistycznej Polsce, postanowiła opuścić kraj. Wstąpiła do II Korpusu Polskiego i przybyła do Wielkiej Brytanii, osiedlając się w Londynie, gdzie pracowała jako ekspert policji w New Scotland Yard. W 1955 r. została ministrem w rządzie na uchodźctwie Antoniego Pająka.

Na emigracji, w 1957 r., wydała historię polskiej policji kobiecej pt. "Polska policja kobieca w latach 1925-1939". Jak dotąd jest to najpełniejsza monografia na ten temat.

Paleolog zmarła po długotrwałej chorobie 3 grudnia 1968 r. w Penley (Walia) i została pochowana w Manchesterze.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.07.2019, 19:34
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ