Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Czaputowicz na Szczycie Bałkanów Zachodnich w Poznaniu (komunikat)

05.07.2019, 00:03aktualizacja: 05.07.2019, 00:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Polska wspiera przyszłą akcesje państw regionu Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej. Bez ich obecności w Unii nie można uznać, że ten projekt jest zakończony" – powiedział minister Czaputowicz podsumowując spotkanie szefów dyplomacji w ramach Szczytu.

Minister Czaputowicz przewodniczył dzisiaj obradom ministrów spraw zagranicznych państw Procesu Berlińskiego. Głównymi tematami spotkania były: europejska perspektywa partnerów z Bałkanów Zachodnich i rola Procesu Berlińskiego we wspieraniu ich europejskich aspiracji.

Minister Czaputowicz podkreślił ambitną agendę Procesu Berlińskiego, na którą składają się m.in. zaawansowane projekty gospodarcze i infrastrukturalne, cyfryzacja, wszechstronnie rozumiane bezpieczeństwo, pojednanie a także współpraca młodzieży. "Staraliśmy się i nadal staramy wspierać inicjatywy w tych obszarach w ramach naszego przewodnictwa i trwającego właśnie Szczytu" – powiedział szef polskiego MSZ.

"Włączenie się Polski w Proces Berliński było bardzo dobrą decyzją dla nas, i - mam nadzieję – wartością dodaną także w realizacji europejskich aspiracji naszych przyjaciół z Bałkanów Zachodnich" – dodał.

Minister Czaputowicz ocenił, że rozpoczęcie nowej kadencji Parlamentu Europejskiego, a wkrótce także powołanie nowej Komisji to ważny kontekst tej dyskusji. "Dla polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim kluczowe jest, by Bałkany Zachodnie nadal znajdowały się wysoko na agendzie Komisji Europejskiej" – dodał.

Tematem wspólnej sesji ministrów spraw zagranicznych oraz przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego była współpraca regionalna i rola, jaką w jej umocnieniu mogą te organizacje odegrać. Minister Czaputowicz zaznaczył, że wzmocnienie społeczeństwa europejskiego jest jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim. "Znalazło to odzwierciedlenie w programie całego szczytu. Poprzez Forum Think Tanków, Forum Społeczeństwa Obywatelskiego i poprzez udział reprezentacji NGO w sesji plenarnej spotkania ministrów spraw zagranicznych" – dodał szef polskiej dyplomacji.

Minister Czaputowicz wraz z minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz, sekretarzem generalnym OECD José Ángelem Gurrią, komisarzem UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahnem oraz sekretarz generalną Rady Współpracy Regionalnej Majlindą Bregu wzięli także udział w debacie "Navigating the Future: How to Prepare for the Revolution in Trade, Services and Industry". Debata była częścią Forum Społeczeństwa Obywatelskiego i Forum Biznesu.

Oboje ministrowie otworzyli również konferencję OECD, podczas której nastąpiła prezentacja specjalnego wydawnictwa, przygotowanego przez organizację przy finansowym wsparciu Polski. Wydawnictwo poświęcono sytuacji gospodarczej regionu Bałkanów Zachodnich.

W drugim dniu szczytu wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podpisał również porozumienie Polski z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym o finansowym wsparciu dla projektów infrastrukturalnych realizowanych w regionie Bałkanów Zachodnich w ramach Western Balkans Investment Framework.

Wczoraj, podczas otwierającego poznański szczyt Forum Think Tanków, eksperci i zaproszeni goście z regionu dyskutowali o m.in. europejskich aspiracjach regionu Bałkanów Zachodnich, wyzwaniach stojących przed europejską polityką rozszerzenia a także o przyszłości Procesu Berlińskiego.

W piątek odbędzie się natomiast Szczyt Liderów, na którym szefowie rządów partnerów Procesu Berlińskiego rozmawiać będą o najważniejszych sprawach dla regionu Bałkanów Zachodnich. Sesję plenarną otworzy prezydent Andrzej Duda, a gospodarzem spotkania będzie premier Mateusz Morawiecki.

Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu jest głównym wydarzeniem polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim w 2019 r., inicjatywy zapoczątkowanej przez Niemcy i łączącej partnerów z Bałkanów Zachodnich oraz część państw Unii Europejskiej. Priorytety polskiego przewodnictwa to: gospodarka, wzajemne powiązania, społeczeństwo obywatelskie i bezpieczeństwo.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.07.2019, 00:03
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ