Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MEN: Wstępne wyniki naboru do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych – I etap rekrutacji (komunikat)

16.07.2019, 19:22aktualizacja: 16.07.2019, 19:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MEN informuje:

We wszystkich województwach zakończył się I etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Dla 726 751 uczniów w skali całego kraju przygotowano 830 234 miejsca, tj. o ponad 103 tys. miejsc więcej niż uczniów. Ze wstępnych informacji wynika, że ponad 90 proc. absolwentów zostało zakwalifikowanych do szkół już na I etapie rekrutacji. Dane z wybranych miast i szkół po zakończeniu wstępnej fazy naboru przedstawił dziś, 16 lipca na konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

– Dzięki kuratorom udało nam się zebrać dane z większości województw. Postaramy się przedstawić, jak wygląda rekrutacja po I etapie, bo jesteśmy ciągle w trakcie rekrutacji. Ona dzisiaj jeszcze się nie kończy – powiedział szef MEN na konferencji prasowej.

Minister edukacji przypomniał, że dla wszystkich absolwentów przygotowano miejsce w szkołach.

– Widać wyraźnie, że jest przygotowanych ponad 103 tys. miejsc więcej niż absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Warto wyraźnie podkreślić, że absolwenci gimnazjów oraz absolwenci szkół podstawowych uczestniczą w dwóch oddzielnych rekrutacjach – wskazał.

Podczas konferencji minister edukacji przedstawił dane z przykładowych miast wojewódzkich po zakończeniu I etapu naboru.

W Białymstoku na 956 uczniów w rekrutacji uzupełniającej czeka 1 110 miejsc, a w Gdańsku dla 1 215 absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów jest przygotowanych 2 168 miejsc. W Krakowie 2 569 uczniów może w rekrutacji uzupełniającej ubiegać się o 3 900 miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, w Lublinie 603 uczniów będzie ubiegało się o 2 176 miejsc. Z kolei w Olsztynie na 1 529 uczniów czeka w rekrutacji uzupełniającej 1 648 miejsc.

Szef MEN zaznaczył jednocześnie, że wolne miejsca są wciąż w tzw. dobrych liceach, np. w I LO im. A. Mickiewicza w Białymstoku (19 miejsc), III LO im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku (38), V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie (8 miejsc), VIII LO im. S. Wyspiańskiego w Krakowie (25 miejsc), I LO im. S. Staszica w Lublinie (50 miejsc), czy II LO im. K.I. Gałczyńskiego w Olsztynie (126 miejsc). Minister podkreślił również, że liczba uczniów, którzy ubiegali się o przyjęcie do tych szkół w ubiegłym roku, jest podobna do liczby uczniów z tego roku.

W konferencji uczestniczył również Mazowiecki Wicekurator Oświaty Krzysztof Wiśniewski, który odniósł się do rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w województwie mazowieckim. Przypomniał, że dla 110 237 uczniów z całego województwa przygotowano 111 318 miejsc.

Jak zaznaczył wicekurator Krzysztof Wiśniewski, w przypadku Warszawy liczba absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów wynosi 27 911 uczniów, a liczba przygotowanych dla nich miejsc to 43 024. Podkreślił, że w Warszawie po I etapie rekrutacji jest 2 400 miejsc wolnych, w tym 781 w liceach.

Mazowiecki Wicekurator Oświaty ocenił również, że w odniesieniu do liczby chętnych uczniów na jedno miejsce w renomowanych warszawskich liceach w roku 2018 i 2019, to dane te są do siebie bardzo zbliżone. Poinformował, że w renomowanym XIV LO im. S. Staszica w ubiegłym roku liczba kandydatów na jedno miejsce wynosiła 1,66, w tym roku jest to 1,53. Podobna sytuacja dotyczy XXVII LO im. T. Czackiego (2018 r. – 2,88; 2019 r. – 2,9) oraz II LO. im. S. Batorego (2018 r. – 2,4; 2019 r. – 2,4).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ plp/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.07.2019, 19:22
Źródło informacji MEN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ