Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Trump ocenił, że to "ogromne zwycięstwo" dla amerykańskich hodowców, i powiedział, że "amerykańska wołowina była najlepsza na świecie"
UE po wieloletnim sporze porozumiała się z USA ws. importu wołowiny bez hormonów zasadniczo w połowie czerwca. W negocjacjach prowadzonych w imieniu 28 krajów członkowskich Komisja Europejska i główni zagraniczny dostawcy bydła ustalili kwoty amerykańskiej wołowiny "wysokiej jakości", czyli ze zwierząt hodowanych bez interwencji hormonami w celu pobudzenia przyrostu masy.
Umowa umożliwi amerykańskim rolnikom zwiększenie eksportu do UE. Zawarcie umowy może świadczyć o odwilży w napiętych stosunkach handlowych między Brukselą a Waszyngtonem.
"W pierwszym roku bezcłowy eksport wołowiny w USA wzrośnie o 46 proc. - powiedział gospodarz Białego Domu. - A w ciągu najbliższych siedmiu lat wzrośnie o dodatkowe 90 proc.".
Walka o pędzoną hormonalnie wołowinę rozpoczęła się w 1988 roku, kiedy Europa zakazała importu wołowiny ze zwierząt, którym podawano hormony wzrostu.
W odwecie i zgodnie z decyzją WTO Stany Zjednoczone nałożyły w 1999 r. sankcje celne na niektóre produkty europejskie, co wywołało szczególnie silne protesty we Francji. Dodatkowe taryfy ograniczyły europejski eksport. Ucierpieli na tym m.in. wytwórcy produktów mięsnych pochodzenia wołowego i wieprzowego, serów, czekolady, soków i dżemów
Umowa ma wejść w życie jesienią po zatwierdzeniu jej przez Parlament Europejski - podkreślił.(PAP)
klm/ kar/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.08.2019, 11:07 |
Źródło informacji | AFP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |