Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"Polska pozostaje aktywnym i konstruktywnym członkiem formatu współpracy 17+1, rozumianego jako uzupełnienie relacji dwustronnych oraz element szerszych relacji unijno-chińskich" – podkreślił w Pekinie wiceminister Maciej Lang na spotkaniu Narodowych Koordynatorów, reprezentujących Chiny oraz 17 państw środkowo- i wschodnioeuropejskich.
Wiceminister Lang zaakcentował otwartość formatu 17+1 rozszerzonego w bieżącym roku o Grecję. Wskazał, że fundamentem tej współpracy jest przestrzeganie zasad wzajemności i niedyskryminacji oraz synergicznej współpracy wszystkich uczestników. Wyraził też nadzieję na większe otwarcie chińskiego rynku na produkty z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Na spotkaniu koordynacyjnym uczestnicy dyskutowali ponadto nad formułą i dokumentami kolejnego szczytu 17+1, zaplanowanego na wiosnę 2020 roku w Pekinie. Jak podkreślił wiceminister Lang spotkanie powinno być okazją do przeglądu mechanizmów dialogu i wypracowania nowych obszarów współpracy. Uczestnicy uzgodnili, że w trakcie spotkania liderów państw 17+1 w 2020 roku przyjęta zostanie Średniookresowa Agenda Współpracy 17+1 na lata 2020-2025.
Format współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin został ustanowiony w 2012 roku w Warszawie i obejmuje kilkadziesiąt regularnych dialogów sektorowych. Najważniejszym spotkaniem o charakterze politycznym są doroczne szczyty liderów 17+1 – ostatni odbył się 12 kwietnia 2019 roku w Dubrowniku z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.
W przeddzień spotkania Narodowych Koordynatorów wiceminister Lang przeprowadził także dwustronne rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Qin Gangiem oraz wiceministrem Departamentu Zagranicznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin Qian Hongshanem. Celem spotkań było omówienie stanu realizacji ustaleń Polsko-Chińskiego Komitetu Międzyrządowego, który obradował w lipcu br. w Warszawie oraz uzgodnienie agendy najważniejszych dwustronnych spotkań wysokiego szczebla w 2020 r. Wiceminister Lang zaprezentował także postulaty na temat polsko-chińskiej współpracy gospodarczej, w szczególności dotyczące możliwości wzmocnienia obecności polskich produktów na rynku chińskim.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ skib/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.10.2019, 22:49 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |