Newsletter

MIiR: Fundusze Norweskie wesprą polskich przedsiębiorców (komunikat)

30.10.2019, 15:32aktualizacja: 30.10.2019, 15:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

100 milionów euro w ramach programu "Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje" będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy na wsparcie w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań produktów czy usług. Program wdrażany jest w ramach Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). W konferencji inaugurującej, która odbyła się 30 października, udział wziął minister Jerzy Kwieciński i wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- "Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje" to czwarty co do wielkości program realizowany w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG w Polsce. To jednocześnie największe przedsięwzięcie biznesowe przeprowadzane w krajach beneficjentów funduszy" – podkreślił minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Budżet całkowity programu "Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje" to 100 milionów euro, z czego 85 milionów euro stanowią środki z Funduszy Norweskich, a 15 milionów euro to wkład krajowy. Program będzie wdrażany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

O wsparcie będą mogły ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Pozyskane środki będą mogły przeznaczyć na realizację projektów innowacyjnych i przyjaznych środowisku, które pozwolą wprowadzić na rynek innowacyjne produkty ekologiczne. Wsparcie obejmie także opracowanie i wdrożenie nowych produktów i technologii lub ulepszanie istniejących, które przyczynią się również do ułatwiania życia osobom starszym i z niepełnosprawnościami. W programie istnieje również specjalny instrument małych grantów skierowany do kobiet. Dzięki tym funduszom wzmocnieniu się potencjał innowacyjny i podniesie konkurencyjność firm zarządzanych przez kobiety.

- "Bardzo ważnym elementem działalności innowacyjnej jest współpraca, szczególnie ta międzynarodowa, która daje przedsiębiorcom dostęp do wiedzy i nowych technologii. Dzięki programowi polskie i norweskie przedsiębiorstwa będą mogły współdziałać w sferze wdrażania nowatorskich rozwiązań. Pozwoli to na zacieśnienie więzi gospodarczych pomiędzy Polską i Norwegią" – dodał minister Jerzy Kwieciński.

Nabór wniosków odbędzie się w czterech kategoriach wsparcia:

- innowacje w zakresie zielonych technologii (green industry innovation) – 50 milionów euro,

- niebieskie innowacje – innowacyjne technologie w obszarze wód morskich i śródlądowych (blue growth) – 10 milionów euro,

- technologie w zakresie poprawy jakości życia (welfare technology) – 18,7 milionów euro,

- małe grante na rozwój innowacyjności przedsiębiorstw zarządzanych przez kobiety we wszystkich trzech powyższych obszarach tematycznych – 15 milionów euro.

Konkursy zostaną ogłoszone 19 listopada bieżącego roku, a przyjmowanie wniosków rozpocznie się w styczniu 2020 roku i potrwa do 31 marca 2020 roku.

Fundusze Norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami. Do tej pory Polska wykorzystała ponad 1 miliard euro środków pochodzących z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Obecnie trwa III edycja Funduszy Norweskich i EOG. Podobnie jak w poprzednich edycjach Polska jest największym beneficjentem tych środków.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.10.2019, 15:32
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ