Newsletter

MIiR: 200 milionów złotych na niskoemisyjne technologie ogrzewania domów (komunikat)

08.11.2019, 15:26aktualizacja: 08.11.2019, 15:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

-MIiR informuje:

Specjalna pula pieniędzy unijnych popłynie do producentów urządzeń i systemów grzewczych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs w ramach "Szybkiej Ścieżki" z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Mogą w nim startować zarówno MŚP, jak i duże firmy, a także ich konsorcja z udziałem jednostek naukowych. Do podziału jest 200 milionów złotych.

W inauguracji konkursu uczestniczyli: wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.

- Ze środków programu Inteligentny Rozwój zapewniamy duże możliwości wsparcia projektów B+R. Nowy konkurs, który dzisiaj ogłaszamy, kierujemy do producentów urządzeń grzewczych. Chcemy, aby jak najwięcej firm z tej branży skorzystało z dotacji na projekty B+R. Wdrażając efekty swoich badań i oferując na rynku konkurencyjne rozwiązania, przyczynią się również do poprawy jakości powietrza w Polsce - mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zdrowsze społeczeństwo, bardziej konkurencyjna gospodarka

Nowa inicjatywa NCBR to efekt współpracy rządowej agencji z ministerstwami: nauki i szkolnictwa wyższego, przedsiębiorczości i technologii oraz inwestycji i rozwoju. Konkurs stanowi odpowiedź na wyzwania stojące przed producentami urządzeń i systemów grzewczych, w szczególności w obszarze rozwijania technologii nisko- i zeroemisyjnych korzystających z odnawialnych źródeł energii. Wsparcie udzielane polskim przedsiębiorcom i naukowcom na rozwijanie technologii bardziej przyjaznych środowisku stanowi element polityki rządu, ukierunkowanej na poprawę jakości życia i zdrowia Polaków, w szczególności w kwestii czystości powietrza.

Konkretne wsparcie dzięki Funduszom Europejskim

Ogłoszony dziś konkurs "Szybkiej Ścieżki" w ramach POIR to już ósma odsłona w tym roku tego najbardziej popularnego w Polsce programu wsparcia prac B+R. Łączny budżet konkursów wynosi ponad 3 miliardy złotych. Przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorstw oraz konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi mogą liczyć na finansowanie prac B+R sięgające nawet do 80% dla mikroprzedsiębiorców i 100 proc. dla jednostek naukowych.

Rozwój branży dzięki B+R

Agenda i zasady nowego konkursu uwzględniają specyfikę, potencjał oraz wyzwania stojące przez branżą urządzeń grzewczych. Wskazano w nim siedem tematów badawczych:

- konstrukcję i instalację pomp ciepła,

- pompy ciepła w przemyśle i ciepłownictwie,

- konstrukcje kotłów,

- automatykę i systemy sterowania kotłów,

- konstrukcje indywidualne ogrzewacze pomieszczeń oraz urządzenia dla ciepłownictwa,

- fotowoltaikę.

Budżet konkursu to 200 milionów złotych, z czego 20 miliony złotych przeznaczono na projekty realizowane w województwie mazowieckim.

Podobnie jak w innych konkursach "Szybkiej Ścieżki" o dofinansowanie będą mogli się ubiegać przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorstw oraz konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. Nowością jest możliwość aplikowania o wsparcia przez większe konsorcja składające się z max 5 podmiotów. Natomiast minimalna wartość projektu to 400 tysięcy złotych.

Nabór wniosków będzie prowadzony od 9 grudnia 2019 r. do 31 marca 2020 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.11.2019, 15:26
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ