Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Głównymi tematami obrad unijnych ministrów spraw zagranicznych 11 listopada br. były kwestie bezpieczeństwa w regionie Zatoki Perskiej oraz sytuacja w Afganistanie. Ministrowie odnieśli się również do działań podjętych przez UE wobec Turcji w związku z jej aktywnością militarną w północno-wschodniej Syrii oraz odwiertami prowadzonymi we wschodniej części Morza Śródziemnego.
Unijni ministrowie ocenili, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w Afganistanie stanowi krok w dobrym kierunku. Minister Czaputowicz podkreślił jednak konieczność wywarcia przez społeczność międzynarodową presji na Talibów, aby podjęli rozmowy negocjacyjne z nowym prezydentem Afganistanu. Ministrowie omówili ponadto perspektywy procesu pokojowego w tym kraju, a także możliwości wzmocnienia warunkowego wsparcia Unii Europejskiej dla Afganistanu. – Polska wspiera międzynarodowe wysiłki na rzecz procesu pokojowego w Afganistanie – oświadczył minister Czaputowicz. Podkreślił również znaczenie NATO w utrzymaniu bezpieczeństwa w Afganistanie, przypominając o zaangażowaniu polskich żołnierzy w natowską misję Resolute Support.
W ramach dyskusji poświęconej zagrożeniom bezpieczeństwa w obszarze Zatoki Perskiej ministrowie rozmawiali nt. roli Iranu, a także możliwych działań Unii Europejskiej na rzecz deeskalacji napięcia w regionie.
– W naszym przekonaniu niezbędne jest, aby Unia Europejska i Stany Zjednoczone wypracowały wspólną inicjatywę, która będzie stanowiła wiarygodną propozycję dla państw regionu – powiedział minister Czaputowicz. Akcentując konieczność ścisłej współpracy UE i USA w zakresie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, minister Czaputowicz przedstawił prace prowadzone w ramach Procesu Warszawskiego, który daje szansę na kompleksowe rozwiązanie problemów bezpieczeństwa w regionie. Podkreślił zarazem, że w jego ramach toczyły się już owocne dyskusje na temat bezpieczeństwa cybernetycznego, praw człowieka, bezpieczeństwa morskiego i lotniczego oraz bezpieczeństwa energetycznego. Minister Czaputowicz przypomniał, że niedługo w Bukareszcie odbędzie się kolejne spotkanie grupy roboczej Procesu Warszawskiego – do spraw nierozprzestrzeniania broni rakietowej.
Ministrowie dyplomacji państw UE poruszyli też kwestię aktualnej sytuacji politycznej w Wenezueli oraz w Hongkongu. W sprawie Wenezueli Rada przedłużyła o rok sankcje wobec tego kraju. Jak zaznaczono – mają one skłonić do szukania wspólnych demokratycznych rozwiązań, które przyniosłyby Wenezueli stabilność polityczną i pozwoliłyby zadbać o najpilniejsze potrzeby ludności.
Na marginesie posiedzenia Rady odbyło się również spotkanie z premierem Sudanu Abdallą Hamdokiem.
Poniedziałkowa Rada do Spraw Zagranicznych przypadła w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji minister Jacek Czaputowicz złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, wziął udział w przyjęciu okolicznościowym w przedstawicielstwie RP przy UE, a dzień wcześniej uczestniczył w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ sno/ robs/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.11.2019, 21:19 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |