Newsletter

PK: zatrzymania podejrzanych, którzy wyłudzali dotacje na szkolenia (komunikat)

13.11.2019, 14:37aktualizacja: 13.11.2019, 14:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Zatrzymania podejrzanych, którzy wyłudzali dotacje na szkolenia

Prokuratura Okręgowa w Zamościu prowadzi postępowanie w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem przez lubelską spółkę poprzez wyłudzenia dotacji na szkolenia. Na polecenie prokuratora 12 listopada 2019 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby - Dawid K., Artura S. i Mariusza T.Dawid K. był prezesem spółki, która zajmowała się organizacją szkoleń dla przedsiębiorców. Równocześnie był także pracownikiem ww. lubelskiej spółki publiczno-prywatnej i do jego obowiązków należała weryfikacja wniosków o dofinansowanie składanych przez przedsiębiorców. Według ustaleń śledztwa miał on zgodę na prowadzenie takiej działalności od ówczesnego prezesa lubelskiej spółki, przy czym zgoda ta nie została w żaden sposób udokumentowana. Artur S. był z kolei wspólnikiem Dawida K. w spółce szkoleniowej, zaś Mariusz T. – prezesem innej spółki. Wszyscy trzej podejrzani zajmowali się nakłanianiem przedsiębiorców do złożenia wniosków o dofinansowanie w opisany sposób.

Mechanizm przestępstwa

Przestępstwa, których dotyczy postępowanie, zostały popełnione na szkodę spółki partnerstwa publiczno-prywatnego. Podmiot ten powstał w celu lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego i technicznego uczelni oraz transferu wyników prac naukowych do gospodarki. Jego udziałowcami są władze samorządowe, uczelnie wyższe oraz inwestorzy prywatni. Spółka jest jedynym operatorem usług rozwojowych na terenie województwa lubelskiego.

Niniejsze postępowanie prowadzone jest na skutek zawiadomienia o przestępstwie złożonego w związku z wynikami audytu zleconego przez wybranego na początku br. nowego prezesa spółki.

Jak ustalono w toku śledztwa, 12 października 2017 roku spółka podpisała z lubelskim samorządem umowę o dofinansowanie projektu dotyczącego usług rozwojowych. Kwota dofinansowania wynosiła ponad 14 mln złotych, zaś wkład własny beneficjenta niemal 2,5 mln złotych. Część z tych środków została następnie wykorzystana w procederze uzyskiwania nielegalnego dofinansowania.

Proceder ów polegał na tym, że przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą składał do ww. spółki wniosek o dofinansowanie usług szkoleniowych dla siebie lub/i swoich pracowników. Po wstępnej akcepcji wniosku spółka zawierała z przedsiębiorcą umowę na dofinansowanie szkolenia. Finalnie przedsiębiorcy mogła być wypłacona maksymalna kwota 15 tys. złotych, przy czym nie więcej niż 5 tys. złotych na jednego pracownika. Mechanizm przestępstwa polegał na tym, że dokumentacja przedstawiana spółce dotycząca zarówno sposobu zatrudniania osób przez podmioty wnioskujące o dotacje, jak i samego przeprowadzenia szkolenia wystawiania była nierzetelnie i poświadczała nieprawdę. W śledztwie wyjaśniany jest także wątek sfałszowania niektórych podpisów widniejących na dokumentach, bowiem część świadków zakwestionowała ich autentyczność.

Po wykonaniu czynności z udziałem zatrzymanych osób zostanie podjęta decyzja dotycząca środków zapobiegawczych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.11.2019, 14:37
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ