Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Od trzech lat członków kartelu i Rosję obowiązuje też ponadto umowa o ograniczeniu wydobycia ropy o 1,2 mln baryłek dziennie. Zmniejszenie produkcji ma zapobiec spadkom cen.
Do spadków notowań ropy mogą doprowadzić obawy rynku o konsekwencje wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami i o spadek popytu. OPEC i Rosja starają się jednak wyważyć zabiegi o podtrzymanie cen z ryzykiem utraty rynku na rzecz innych producentów, czyli USA, Kanady, Brazylia, Norwegii i Gujany- komentuje AP.
Największe cięcia w produkcji ropy wprowadziła Arabia Saudyjska, która jest nieformalnym przywódca kartelu.
W lipcu OPEC i 10 niezrzeszonych krajów produkujących ropę, którym przewodzi Rosja, podpisało deklarację o "stałej współpracy" w formacie OPEC+, co było reakcją na wzrost eksportu ropy z USA. Sformalizowano w ten sposób współpracę, którą producenci ropy z grupy OPEC+ rozpoczęli w 2016 roku, aby powstrzymać drastyczne spadki cen surowca.
Rosja i państwa OPEC wspólnie produkują więcej niż 40 proc. światowej ropy naftowej.(PAP)
fit/ jar/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.12.2019, 19:01 |
Źródło informacji | AP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |