Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Konsultacje w formacie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec (komunikat

13.03.2020, 17:20aktualizacja: 13.03.2020, 17:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Priorytety niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, kwestia rozszerzenia Unii Europejskiej, rozwój Partnerstwa Wschodniego, stan relacji Unii Europejskiej z Rosją i Chinami oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie były głównymi tematami dzisiejszej dyskusji ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa. Piątkowa rozmowa – w formule wideokonferencji - odbyła się w ramach czeskiej prezydencji w V4. W konsultacjach udział wzięli minister Jacek Czaputowicz i wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceminister Szynkowski vel Sęk wskazał na konieczność utrzymania jednolitego stanowiska UE wobec Rosji, jako warunek wyjściowy skutecznej polityki wobec władz tego kraju. Jak ocenił działania Moskwy, takie jak nielegalna aneksja Krymu, sytuacja w Donbasie, rosnące zagrożenia w związku z działaniami dezinformacyjnymi ze strony Rosji, czy też ostatni atak hakerski na Gruzję, podważyły oparty na zasadach porządek bezpieczeństwa.

W trakcie dyskusji przedstawiciele polskiego MSZ przypomnieli ponadto, że Partnerstwo Wschodnie powinno pozostać kluczowym instrumentem politycznym w stosunkach między UE a sześcioma objętymi nim państwami. – Bardzo ważne jest, aby dać naszym partnerom bardzo konkretne oznaki wsparcia i zwiększyć naszą widoczność w działaniach w ramach Partnerstwa Wschodniego. Kraje uczestniczące w programie powinny otrzymać w trakcie najbliższego szczytu Partnerstwa Wschodniego w lipcu 2020 roku jasny sygnał w tej sprawie. – przypomniał.

Rozmowy były także okazją do ponowienia przez Polskę wsparcia dla procesu rozszerzenia Unii Europejskiej. – Polska pozostaje konsekwentnie silnym zwolennikiem europejskiej polityki rozszerzenia. To jedna z najskuteczniejszych polityk UE przynoszących pozytywne rezultaty i mająca geostrategiczne znaczenie dla całej Unii – zaakcentował minister Czaputowicz. Dodał także, że na marcowym posiedzeniu potrzebna jest pozytywna decyzja Rady Europejskiej zarówno w sprawie Macedonii Północnej, jak i Albanii. Szef polskiej dyplomacji przedstawił także rezultaty ubiegłotygodniowej wizyty w tych krajach, w której uczestniczyli szefowie dyplomacji Litwy i Łotwy oraz wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Estonii. W ocenie ministra Czaputowicza wizyta była świadectwem jednoznacznego poparcia dla europejskich aspiracji Bałkanów Zachodnich i perspektywy ich pełnego członkostwa w Unii Europejskiej. Szef polskiego MSZ zaznaczył, że polityka rozszerzenia UE i wsparcie państw Bałkanów Zachodnich w postępach na rzecz integracji europejskiej stanowią priorytet rozpoczynającej się 1 lipca 2020 roku rocznej prezydencji Polski w pracach Grupy Wyszehradzkiej.

Wynikiem piątkowej rozmowy było wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec, którego tekst dostępny jest: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/konsultacje-w-formacie-ministrow-spraw-zagranicznych-panstw-grupy-wyszehradzkiej-i-niemiec

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.03.2020, 17:20
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ