Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Nieformalna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych UE (komunikat)

23.03.2020, 18:01aktualizacja: 23.03.2020, 18:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Działania UE w sprawie sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib i związanego z nią kryzysu migracyjnego oraz unijna odpowiedź na pandemię COVID-19 były głównymi punktami Rady do Spraw Zagranicznych w formie wideokonferencji, która odbyła się 23 marca br.

Dyskusja na temat sytuacji w Turcji i Syrii była kontynuacją ustaleń podjętych na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady do spraw Zagranicznych w Zagrzebiu 6 marca br. Minister Jacek Czaputowicz podkreślił wagę wysiłków na rzecz utrzymania kruchego rozejmu w regionie. – Wszystkie strony muszą powrócić do negocjacji pod egidą ONZ – zaznaczył. Wyraził ponadto przekonanie, że tylko pogłębiona współpraca państw UE na rzecz ochrony granic zewnętrznych Wspólnoty oraz współpraca z Turcją na rzecz pełnego wdrożenia porozumienia z 2016 r. może zapobiec powtórzeniu się kryzysu migracyjnego z 2015 r. Szef polskiej dyplomacji wskazał również na potrzebę elastycznego podejścia Unii Europejskiej do Ankary. – Turcja pozostaje naszym kluczowym sojusznikiem w NATO i bardzo ważnym partnerem dla UE – wyjaśnił minister. – Nie może więc być mowy o jej izolacji; niezbędny jest dialog w celu znalezienia rozwiązania problemów w relacjach Turcji z UE. Ministrowie odnieśli się także do trwających uzgodnień dotyczących nowej operacji UE na Morzu Śródziemnym, IRINI, której głównym zadaniem na być działanie na rzecz przestrzegania embarga na dostawy broni do Libii.

W części poświęconej COVID-19 ministrowie omówili koordynację pomocy konsularnej państw członkowskich w zakresie repatriacji obywateli UE, konieczność zapewnienia tranzytu przez terytorium UE dla obywateli państw członkowskich oraz utrzymania przepływu towarów i usług. Tematem dyskusji były także działania na rzecz zwalczania dezinformacji w kwestii pandemii. Minister Jacek Czaputowicz przedstawił działania Polski na rzecz zapewnienia solidarności UE w powrotach obywateli do domu, w tym decyzję o udostępnieniu akcji „LOT do domu” obywatelom innych krajów członkowskich UE w ramach miejsc niezajętych przez obywateli Polski. Wskazał również, że Polska zgadza się z potrzebą utrzymania ruchu tranzytowego przez terytorium wszystkich państw członkowskich w celu zapewnienia swobodnego przepływu osób, towarów i usług.

W dyskusji poświęconej dezinformacji ministrowie wskazali na potrzebę przeciwdziałania nieprawdziwym informacjom dotyczącym reakcji UE na pandemię, w szczególności w ramach budowania pozytywnej narracji o efektywności unijnych działań. Szef polskiej dyplomacji docenił pracę Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych w ramach oceny środowiska informacyjnego. – Zgadzam się, że rosyjskie podejście dezinformacyjne polega na zmniejszeniu zdolności UE do komunikowania się i działania w naszym własnym interesie – zaznaczył.

Minister Czaputowicz podkreślił także, iż UE musi podjąć działania na rzecz złagodzenia gospodarczych i politycznych skutków pandemii dla Wspólnoty i całego systemu międzynarodowego poprzez utrzymanie zaangażowania wielostronnego. – Szczególnie ważne w tym względzie jest utrzymanie zaufania i współpracy z naszymi najbliższymi partnerami – powiedział minister.

Ponadto, w odpowiedzi na interwencję Polski i Czech, Wysoki Przedstawiciel do spraw Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE Josep Borrell zadeklarował podjęcie działań na rzecz wypracowania wspólnego oświadczenia UE-27 w reakcji na wpisanie Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (EED) na listę organizacji niepożądanych w Rosji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.03.2020, 18:01
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ