Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MR informuje:
Wpływ pandemii COVID–19 na międzynarodowy handel, a także to, co może zrobić UE, by wzmocnić zrównoważony charakter globalnych łańcuchów wartości i złagodzić społeczno-gospodarcze skutki kryzysu – to tematy dzisiejszego nieformalnego posiedzenia unijnej Rady ds. zagranicznych dot. handlu (FAC Trade). W spotkaniu, które odbyło się w formule wideokoferencji, uczestniczył wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
Ministrowie państw członkowskich UE, którzy odpowiadają za handel, spotkali się po to, aby omówić bieżące tematy dot. międzynarodowego systemu handlu, w tym skutki pandemii COVID–19 m.in. na obrót środkami ochrony indywidualnej i wyrobami medycznymi. A także sytuację w sektorze stalowym, bezpośrednie inwestycje zagraniczne z krajów trzecich, reforma WTO itp.
Wiceszef resortu rozwoju podkreśla: – Działania UE powinny przebiegać w dwóch etapach. Pierwszy – do czasu zakończenia sytuacji nadzwyczajnej związanej z pandemią, powinien koncentrować się na działaniach, które gwarantują dostęp do środków ochrony osobistej i koniecznych lekarstw.
– Działania podjęte dotychczas na granicach UE – np. decyzja o wprowadzeniu systemu pozwoleń w eksporcie niektórych środków ochrony indywidulanej lub czasowe zniesienie ceł i podatku VAT od importu, były krokami we właściwym kierunku – uważa Krzysztof Mazur.
I dodaje: – Również wszystkie inicjatywy gwarantujące „szybką ścieżkę” na granicach w UE, pomimo wzmożonej kontroli, są jak najbardziej wskazane w celu zapewnienia prawidłowego przepływu i dostaw towarów kluczowych produktów, np. rolno-spożywczych.
Z kolei etap drugi – po wygaśnięciu pandemii – jak zauważa minister Mazur, wymaga pogłębionej refleksji. – Skutkiem pandemii koronawirusa będzie zapewne wzmocnienie procesów obserwowanych już w poprzednich latach, jak i zainicjowanie nowych, zmian strukturalnych w wymianie handlowej. Doświadczenia pandemii mogą skłaniać do reorientacji paradygmatu gospodarowania z bieżącej efektywności na pełniejsze uwzględnienie kwestii bezpieczeństwa dostaw kluczowych produktów – mówi wiceminister Mazur.
Podczas nieformalnego posiedzenia FAC Trade unijny komisarz do spraw handlu Phil Hogan przedstawił ministrom wyniki spotkania przywódców G-20 oraz informacje o planowanych działaniach w odniesieniu do propozycji przedłużenia funkcjonowania licencjonowania eksportu środków ochrony indywidualnej. A także o wytycznych i planach dotyczących monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych inwestycji w UE i jej państwach członkowskich.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ryb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.04.2020, 17:30 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |