Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Telekonferencja szefów dyplomacji Polski, Rumunii i Turcji w Warszawie (komunikat)

28.04.2020, 18:21aktualizacja: 28.04.2020, 18:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

28 kwietnia odbyła się telekonferencja z udziałem ministra spraw zagranicznych Polski, Jacka Czaputowicza oraz ministrów spraw zagranicznych Rumunii, Bogdana Aurescu oraz Turcji, Mevlüta Çavuşoglu.

– Nasze kraje to trzy filary wschodniej flanki NATO – podkreślił minister Czaputowicz. Regularnie konsultujemy się w formacie Trilogu, aby zastanowić się, jak możemy skuteczniej reagować na dynamiczną sytuację bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie. Wspólnie opowiadamy się za zachowaniem jedności i solidarności Sojuszu oraz bliskiej współpracy transatlantyckiej, co ma szczególne znaczenie wobec obecnych zagrożeń związanych z pandemią COVID-19.

W trakcie telekonferencji ministrowie rozmawiali o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście zwalczania pandemii koronawirusa, w tym o rezultatach kwietniowych spotkań szefów dyplomacji oraz ministrów obrony państw NATO. Podkreślili znaczenie utrzymania silnej polityki obrony i odstraszania Sojuszu, kluczowej również w obecnej sytuacji. Ministrowie omówili także perspektywy zacieśnienia współpracy trójstronnej na rzecz stabilizacji sytuacji w najbliższym sąsiedztwie NATO, zwłaszcza na Ukrainie, w Gruzji i na Bałkanach Zachodnich. Istotnym tematem była też ewolucja sytuacji w regionie Afryki i Bliskiego Wschodu oraz w Afganistanie.

Ministrowie omówili wspólne projekty współpracy Polski, Rumunii i Turcji, które będą realizowane w kolejnych miesiącach. Obejmują one zwiększenie aktywności i współdziałania trzech państw w ramach NATO, OBWE, a także w wybranych stolicach państw partnerskich. Ministrowie uzgodnili, że kolejne konsultacje ministerialne w tym formacie odbędą się w przyszłym roku w Bukareszcie.

Spotkania tzw. Trilogu polsko-rumuńsko-tureckiego odbywają się regularnie od 2012 r. (od 2016 r. – na szczeblu ministrów spraw zagranicznych). Ich celem jest zacieśnienie współpracy między sojusznikami reprezentującymi największe państwa wschodniej flanki NATO oraz wypracowywanie wspólnego stanowiska w najistotniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego. Poprzednie spotkanie w tym formacie odbyło się w kwietniu 2019 r. w Ankarze.?

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.04.2020, 18:21
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ