Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MR informuje:
Nabór koncepcji kandydatów na krajowe ośrodki sieci EDIH.
W związku z planami Komisji Europejskiej stworzenia w ramach Programu Cyfrowa Europa (Digital Europe Programme) sieci Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych (European Digital Innovation Hubs)Ministerstwo Rozwoju ogłasza nabór koncepcji biznesowych polskich kandydatów zainteresowanych wejściem do europejskiej sieci Hubów. Planowany w programie budżet dla Polski wynosi ok. €60 mln, plus wkład krajowy. Integratorem krajowej sieci Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowej będzie Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości.
Hub Innowacji Cyfrowych to ośrodek, którego rolą jest pomoc przedsiębiorstwom w zwiększaniu konkurencyjności poprzez wsparcie ich w transformacji cyfrowej – zarówno poprzez udoskonalanie dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań cyfrowych aktualnego modelu biznesowego oraz produktów / usług, jak ich poprzez daleko idącą ich zmianę. Huby mają działać w modelu one-stop-shop, obsługując przedsiębiorstwa w swoim regionie, chcące dokonać cyfrowej transformacji prowadzonej działalności gospodarczej. Usługi oferowane przez hub umożliwić mają każdemu przedsiębiorcy zbudowanie planów transformacji cyfrowej, dostęp do aktualnej specjalistycznej wiedzy, a także testowanie rozwiązań lub eksperymentowanie z najnowszymi technologiami, mającymi potencjalnie kluczowe znaczenie dla wytwarzanych przez niego produktów, stosowanych procesów lub przyjętych modeli biznesowych. Huby powinny zapewniać również kontakty z młodymi firmami innowacyjnymi, ukierunkowywać i ułatwiać dostęp do finansowania inwestycji w cyfrową transformację, świadczyć pomoc w łączeniu użytkowników i dostawców innowacyjnych rozwiązań cyfrowych w całym łańcuchu wartości oraz tworzą synergię między poszczególnymi ośrodkami w kraju poprzez możliwi komplementarne specjalizacje.
Ministerstwo Rozwoju zwraca się z zaproszeniem do udziału w naborze koncepcji potencjalnych ośrodków EDIH, który jest kolejnym elementem przygotowań do wdrożenia sieci EDIH w Polsce. Zgłoszone w obecnym callu propozycje pozwolą przeprowadzić rozpoznanie aktualnych zasobów w poszczególnych regionach a następnie będą poddane procesowi akceleracji w celu ukształtowania dojrzałej sieci ośrodków EDIH w Polsce. W docelowym konkursie preferowane będą propozycje możliwie zintegrowane regionalnie i funkcjonalnie, przy zachowaniu jednocześnie wyróżniającej specjalizacji ośrodka.
Finalny proces wyłaniania Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych będzie miał charakter półotwarty i dwustopniowy (otwarty etap krajowy i ograniczony etap unijny). Warunki wyboru będą nawiązywać zarówno do kryteriów opracowanych na potrzeby konkursu (https://www.gov.pl/web/rozwoj/przemysl-4-0) „Standaryzacja usług Hubów innowacji Cyfrowych dla wsparcia cyfrowej transformacji przedsiębiorstw” przeprowadzonego w 2019 r. w ramach Programu Ministra na lata 2019-2021 p.n. „Przemysł 4.0” jak i do kryteriów zaprezentowanych w roboczym dokumencie Komisji Europejskiej (Załącznik nr 1).
Propozycje modelu funkcjonowania potencjalnego Europejskiego Hubu Innowacji Cyfrowych, a także uwagi dotyczące kryteriów naboru (o objętości nieprzekraczającej 20 stron) należy przygotować według przedstawionego wzoru (Załącznik nr 2) oraz przesłać w terminie do 31.05.2020 r. na adres mailowy konkursDIH[at]mr.gov.pl. Dodatkowo Ministerstwo Rozwoju zwraca się z zaproszeniem do przekazywania w języku angielskim uwag do dokumentu Komisji Europejskiej (załącznik nr 1) według udostępnionego wzoru [załącznik3]. Przekazane uwagi zostaną wykorzystane przy opracowaniu kryteriów krajowego konkursu, w którym Ministerstwo Rozwoju nominuje najbardziej perspektywiczne ośrodki do programu Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych.
Jako literaturę pomocniczą rekomenduje się dodatkowo opracowanie Komisji Europejskiej pt. Digital Innovation Hubs. (https://ec.europa.eu/futurium/en/system/files/ged/dei_working_group1_report_june2017_0.pdf)
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP:serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo pokrewne. (PAP)
kom/ sic
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 06.05.2020, 19:08 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |