Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Konsultacje ministra Jacka Czaputowicza z szefami dyplomacji państw Partnerstwa Wschodniego.
Przyszłość Partnerstwa Wschodniego i przygotowania do najbliższego Szczytu UE z państwami PW zaplanowanego na 18 czerwca br. oraz wysiłki na rzecz opanowania pandemii koronawirusa były głównymi tematami rozmów przeprowadzonych 6 i 7 maja przez ministra Jacka Czaputowicza z szefami dyplomacji Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
Szef polskiej dyplomacji zapewnił o niezmiennym wsparciu ze strony Polski dla ambitnego rozwoju polityki Partnerstwa Wschodniego. Omawiając oczekiwania wobec zbliżającego się szczytu państw PW zaznaczył, że w dobie nowych globalnych wyzwań UE powinna wyznaczyć, wraz z partnerami ambitne cele i odpowiedzieć na oczekiwania i potrzeby wszystkich państw w niej uczestniczących. Z satysfakcją odnotował, że państwa Partnerstwa Wschodniego otrzymują odczuwalne wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej w walce z pandemią COVID-19. – Bez względu na formułę i termin, Szczyt UE-PW powinien dawać świadectwo zaangażowania UE w politykę wschodnią – zaznaczył minister Czaputowicz. Dodał też, że szczyt powinien koncentrować się przede wszystkim na ożywieniu gospodarczym. – W następnym kroku, po opanowaniu pandemii będziemy musieli skupić się na wspólnych działaniach dotyczących radzenia sobie z konsekwencjami gospodarczymi i społecznymi kryzysu – podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Minister Czaputowicz zapowiedział także kontynuację konsultacji na temat perspektyw rozwoju Partnerstwa Wschodniego w gronie krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Okazją do tego będzie rozpoczynające się 1 lipca roczne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej. Szef polskiego MSZ zapowiedział organizację spotkania ministrów spraw zagranicznych w formacie państw V4 i PW, które poświęcone zostanie wypracowaniu rekomendacji dla przyszłości polityki. Szefowie dyplomacji krajów Partnerstwa Wschodniego potwierdzili zaangażowanie w rozwój PW, w szczególności w wymiarze sektorowym – gospodarczym, energetycznym i infrastrukturalnym. Polska aktywnie wspiera kraje Partnerstwa Wschodniego w walce z pandemią koronawirusa. W ramach pomocy rozwojowej i humanitarnej przekazana została pomoc do państw tej inicjatywy. 23 kwietnia br. na Białoruś dotarł konwój z lekami, środkami medycznymi i ochronnymi. – Szybka i niezbędna pomoc udzielona krajom Partnerstwa Wschodniego potwierdza polską solidarność i wsparcie dla naszych partnerów w tak trudnych dla wszystkich czasach – zaznaczył minister Czaputowicz. Zadeklarował także gotowość dalszej pomocy, jeśli sytuacja związana z pandemią koronawirusa w krajach Partnerstwa Wschodniego będzie tego wymagała.
Więcej informacji na temat polskiej pomocy dla krajów Partnerstwa w kontekście walki z pandemią COVID-19 dostępnych jest na stronie. (https://www.polskapomoc.gov.pl/Partnerstwo,Wschodnie,638.html)
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sic/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.05.2020, 13:53 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |