Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: XV spotkanie Narodowych Koordynatorów współpracy Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami (komunikat)

08.05.2020, 22:26aktualizacja: 08.05.2020, 22:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Pełne wdrożenie takich uniwersalnych reguł współpracy ekonomicznej, jak wzajemność, równe szanse konkurencji i obustronne korzyści powinno stanowić odpowiedź państw formatu 17+1 na wyzwania ekonomiczne wynikające z pandemii Covid 19 – podkreślił wiceminister Marcin Przydacz w czasie spotkania Narodowych Koordynatorów współpracy Pekinu i 17 państw europejskich, które odbyło się w formule wideokonferencji.

– Kluczową sprawą pozostaje realizacja deklaracji o dalszym ułatwianiu dostępu do chińskiego rynku towarów z naszego regionu, w tym produktów rolno-spożywczych – wskazał wiceminister Przydacz. Jak dodał, kraje Europy Środkowo-Wschodniej oczekują również realizacji deklaracji o dalszym ułatwianiu dostępu do chińskiego rynku towarów z naszego regionu, w tym produktów rolno-spożywczych.

Uczestnicy wideokonferencji wymienili się doświadczeniami w walce z pandemią COVID-19. Wyrażono podziękowanie dla władz ChRL za dotychczasowe administracyjne wsparcie procesu zakupów przez państwa naszego regionu środków ochronnych do walki z pandemią u chińskich producentów oraz nadzieję na dalszą efektywną współpracę w tym zakresie w oparciu o przejrzyste i komunikowane z wyprzedzeniem regulacje. Zgodzono się, że pandemia nie zmienia podstawowych celów współpracy 17+1, w tym dążenia do większej równowagi relacji ekonomicznych między Europą Środkowo-Wschodnią i Chinami.

Dyskutowano o możliwej formule tegorocznego szczytu, który był zaplanowany na kwiecień w Pekinie, a został przełożony z powodu pandemii. Wiceminister Przydacz podkreślił, że konieczne jest zachowanie elastyczności, a decydująca dla organizacyjnych aspektów szczytu będzie sytuacja epidemiczna. Ważna będzie również właściwa korelacja terminu szczytu z planowanymi spotkaniami wysokiego szczebla UE-Chiny. Wiceszef polskiej dyplomacji przypomniał, że kontekst unijny jest ważny dla wszystkich uczestników 17+1, a dla znajdujących się w tym gronie państw członkowskich UE polityka wspólnotowa stanowi punkt odniesienia relacji handlowych z Chinami.

Inicjatywa współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin została zainicjowana w 2012 roku w Warszawie i obejmuje już kilkadziesiąt obszarów współpracy sektorowej. Najważniejszymi spotkaniami o charakterze politycznym są doroczne szczyty. Ostatni odbył się 12 kwietnia 2019 roku w Dubrowniku z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.05.2020, 22:26
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ