Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Polska aktywnie uczestniczy w niesieniu pomocy krajom Partnerstwa Wschodniego, Afryki i Bliskiego Wschodu, a także wybranym krajom europejskim w walce z pandemią COVID-19. Działania te są realizowane w ramach współpracy rozwojowej oraz w imię solidarności europejskiej i sojuszniczych zobowiązań. Dają świadectwo naszej solidarności z krajami rozwijającymi się i stanowią realizację zobowiązań wynikających z członkostwa Polski w organizacjach międzynarodowych. Kierunkom i obszarom działań Polski w tym zakresie poświęcony był dzisiejszy briefing wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego.
Polska przeznacza w sumie ponad 400 mln złotych na walkę z pandemią COVID-19 na świecie, to jest ok. 90 mln Euro. Kwota ta obejmuje środki przeznaczone na badania nad koronawirusem, m.in. nad szczepionką, lekami i testami. Ta kwota, z której finansowany jest wkład naszych naukowców w światowe działania na rzecz pokonania wirusa to ok. 350 mln złotych – podkreślił wiceminister Paweł Jabłoński. Niezależenie od tego ok. 56 mln złotych Polska przeznacza na pomoc rozwojową i humanitarną, zarówno w ramach struktury i mechanizmów Polskiej pomocy zarządzanej przez MSZ, jak i ze środków spółek skarbu państwa wspierających polskie działania humanitarne i rozwojowe.
W ramach Polskiej pomocy podejmowane są działania stabilizujące i wspierające w krajach potrzebujących pomocy, również w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Polska pomoc jako wsparcie walki z pandemią koronawirusa jest kierowana nie tylko do krajów rozwijających się. Polskie zespoły medyczne pomogły dotychczas krajom tak różnym jak Włochy, Kirgistan czy USA. Polska wzmacnia także działania organizacji międzynarodowych poprzez ukierunkowane wpłaty, jak również pomaga bezpośrednio kanałami dwustronnymi krajom rozwijającym się.
Polska pomoc w celu przeciwdziałania i łagodzenia skutków pandemii, we wszystkich zróżnicowanych formach dociera do ponad 50 krajów na całym świecie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mom/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.05.2020, 16:15 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |