Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Unia Europejska musi mówić jednym głosem w relacjach z partnerem tak silnym jak Chiny – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE.
Głównym tematem dyskusji ministrów był stan relacji pomiędzy Unią Europejską a Chinami, w tym przygotowania szczytu UE-Chiny, który ma się odbyć w czerwcu, oraz zaplanowanego na wrzesień br. spotkania liderów UE-27 i Chin. Uczestnicy spotkania omówili także sytuację w Afganistanie.
W dyskusji dotyczącej współpracy UE z Chinami szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że rosnące znaczenie Chin w wymiarze globalnym wymaga większej jedności UE. Przypomniał przy tym przedstawione przez Polskę w czerwcu 2019 roku propozycje zasad współpracy UE z Chinami, obejmujące m.in. zapewnienie przejrzystości i koordynacji UE w odniesieniu do Chin, znaczenie relacji transatlantyckich w budowaniu relacji z Pekinem, czy poszukiwanie równowagi między pragmatycznym podejściem a ochroną wspólnych wartości. Zauważył także, że rynek chiński pozostaje zamknięty dla produktów europejskich, w szczególności produktów rolno-spożywczych. – Dla Polski dalsza eliminacja barier w handlu oraz zapewnienie na zasadach wzajemności dostępu do rynku chińskiego dla towarów pochodzących z UE ma kluczowe znaczenie – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz.
Ministrowie UE uzgodnili tekst oświadczenia wyrażającego zaniepokojenie działaniami Chin podważającymi międzynarodowe zobowiązania dotyczące statusu Hongkongu.
W dyskusji na temat Afganistanu minister Czaputowicz podkreślił znaczenie zaangażowania UE w wysiłki na rzecz stabilizacji sytuacji politycznej i poprawy bezpieczeństwa w tym państwie. – Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie przyjęte między prezydentem Aszrafem Ghanim a dr. Abdullahem Abdullahem – przewodniczącym Wysokiej Rady ds. Pojednania Narodowego – powiedział minister Czaputowicz. Przypomniał także, że Polska pozostaje zaangażowana w działania na rzecz stabilizacji sytuacji w Afganistanie, również poprzez udział Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
Rada przyjęła Konkluzje dot. Afganistanu, w których udziela wsparcia dla wysiłków Afgańczyków podejmowanych na rzecz wzmacniania pokoju, bezpieczeństwa, stabilności.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mom/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.05.2020, 15:58 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |