Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wspólny polsko-brytyjski komunikat prasowy dotyczący umowy w sprawie praw wyborczych obywateli obu państw w wyborach lokalnych (komunikat)

29.05.2020, 16:09aktualizacja: 29.05.2020, 16:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Nowa umowa oznacza, że zarówno polscy jak i brytyjscy obywatele mieszkający na terytorium drugiego państwa będą nadal mogli kandydować i głosować w wyborach lokalnych.

Polska i Wielka Brytania podpisały umowę, która gwarantuje polskim i brytyjskim obywatelom, mieszkającym w drugim państwie, prawa do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Oznacza to, że polscy obywatele mieszkający w Wielkiej Brytanii oraz brytyjscy obywatele mieszkający w Polsce mają prawo wybierania swoich przedstawicieli we władzach lokalnych w państwie, w którym mieszkają.

Umowa została podpisana dziś w Warszawie przez sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotra Wawrzyka oraz ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathana Knotta.

– Dzisiejsza ceremonia podpisania polsko-brytyjskiej umowy dotyczącej praw wyborczych w wyborach lokalnych w Polsce i w Wielkiej Brytanii nabiera szczególnego, symbolicznego charakteru – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk. – Jest dowodem, że więzy pomiędzy Polską i Wielką Brytanią są trwałe i silne, także w niesprzyjających okolicznościach globalnej pandemii. Nasze relacje nigdy nie były bliższe niż obecnie. Polska i Wielka Brytania blisko współpracują z sobą w wielu istotnych dziedzinach; łączą nas liczne formaty współpracy, z których najważniejsze to coroczne Konsultacje Międzyrządowe. Podpisana dziś umowa dowodzi, że oba państwa pragną podtrzymywać jak najbliższe relacje, także po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dokument ten ma jednak przede wszystkim wymiar ludzki i obywatelski. Wzmacnia więzy pomiędzy naszymi państwami poprzez budowę poczucia polsko-brytyjskiej wspólnoty w sprawach lokalnych i samorządowych, zarówno tu, w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. Efektem naszych wspólnych działań jest zapewnienie, na poziomie lokalnym, pełni praw wyborczych Polakom mieszającym w Wielkiej Brytanii, jak i Brytyjczykom, którzy wybrali Polskę na swój dom. Jestem przekonany, że umowa będzie służyć dalszemu umacnianiu naszych strategicznych relacji, które rozwijać się będą także po zakończeniu okresu przejściowego – podkreślił wiceminister Piotr Wawrzyk.

– W imieniu Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii wyrażam ogromną satysfakcję, że będą oni mogli nadal brać aktywny udział w życiu politycznym swoich lokalnych wspólnot. Możliwość wybierania swoich przedstawicieli we władzach lokalnych, ale także ubiegania się o stanowiska radnych czy burmistrzów przez Polaków ma ogromne znaczenie nie tylko dla zwiększenia widoczności naszych rodaków w Wielkiej Brytanii, którzy mieszkają tutaj od pokoleń i mają znaczący wkład w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii, ale daje też praktyczne narzędzia do realizowania ich ważnych postulatów. To kolejny dowód na to, jak rząd RP jest zdeterminowany, aby prawa Polaków po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nie uległy osłabieniu – powiedział ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

– Chronimy prawa blisko miliona polskich i brytyjskich obywateli, którzy decydują się żyć i pracować w drugim państwie. Umowa ta podkreśla wspólne zaangażowanie naszych państw na rzecz demokracji oraz jest świadectwem bliskich więzi między Wielką Brytanią i Polską, a także między naszymi obywatelami. Więzi te nigdy nie były ważniejsze niż teraz, gdy nasze państwa współpracują w celu przezwyciężenia globalnych wyzwań związanych z pandemią koronawirusa – powiedziała brytyjska wiceminister spraw zagranicznych do spraw sąsiedztwa europejskiego Wendy Morton.

– Jesteśmy zdeterminowani, aby to trudne środowisko pracy spowodowane pandemią koronawirusa, w którym wszyscy funkcjonujemy, nie stanowiło przeszkody dla zapewnienia brytyjskim obywatelom mieszkającym w Polsce praw do wybierania na kolejne lata ich przedstawicieli we władzach lokalnych. Praw, które będą również zapewnione polskim obywatelom mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Jestem zadowolony, że osiągnęliśmy to porozumienie – symbol naszych głębokich dwustronnych relacji oraz szacunku, jaki nasze państwa mają względem siebie – powiedział ambasador Jonathan Knott.

Polska jest czwartym państwem, po Hiszpanii, Portugalii i Luksemburgu, które podpisało z Wielką Brytanią tego rodzaju umowę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.05.2020, 16:09
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ