Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Cysterny na błysk dofinansowane z Funduszy Europejskich (komunikat)

04.06.2020, 23:20aktualizacja: 04.06.2020, 23:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Ultranowoczesna myjnia cystern spożywczych powstaje pod Łodzią. Z dofinansowaniem z programu Inteligentny Rozwój. Ma być krócej, skuteczniej, taniej i bardziej ekologicznie. Innowacyjna myjnia cystern i zbiorników służących do transportu produktów spożywczych ma umożliwić co najmniej dwa razy tyle więcej myć w odniesieniu do aktualnie działającej myjni. I to przy poprawie parametrów całego procesu i uczynienia go bardziej przyjaznym środowisku.

Projekt zgłoszony w konkursie Szybka Ścieżka, zgodnie z zawartą umową otrzyma blisko 4 mln zł dofinansowania z unijnego Programu Inteligentny Rozwój (POIR). Całkowita wartość przedsięwzięcia to około 6,5 mln zł.

– Program Inteligentny Rozwój z założenia ma charakter inwestycyjny. Tworzenie rozwiązań ukierunkowanych na najwyższą jakość świadczonych usług, a poprzedzonych pracami rozwojowymi, to dla kreatywnych firm szansa na wzmocnienie swojej pozycji, a także na sprzedaż polskich technologii. Z kolei w skali makro innowacyjne projekty w tak newralgicznym obszarze jak przemysł spożywczy i skoncentrowane wokół niego usługi to z pewnością ważny impuls rozwojowy dla całej gospodarki w czekającym nas okresie wychodzenia ze stanu epidemicznego. Bardzo potrzebujemy dziś śmiałych, konkurencyjnych pomysłów – zwraca uwagę Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Technologia przygotowywana jest z myślą o zastosowaniu w Norblin Cars. Ale beneficjent nie wyklucza, że w przyszłości będzie sprzedawać swoje rozwiązania także innym firmom działającym w tej branży.

– Wymagania stawiane w sektorze transportu produktów spożywczych, w szczególności w odniesieniu do czyszczenia i mycia cystern, są wyśrubowane. Ostatecznie chodzi przecież o bezpieczeństwo konsumentów. Dlatego wspieramy wysiłki polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy mają wizję znaczącej poprawy parametrów całego procesu i uczynienia go bardziej przyjaznym środowisku – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Czystość z certyfikatem

Powstająca myjnia cystern i zbiorników służących do transportu produktów spożywczych będzie wykorzystywała innowacyjne oprogramowanie obsługujące klientów od momentu tworzenia zlecenia, poprzez automatyczny proces mycia, aż do przetwarzania historii mycia. Z myślą o środowisku przewiduje się powtórne użycie wody, ciepła i energii.

Myjnia ma spełniać wymogi producentów żywności oraz Europejskiej Federacji Organizacji Myjni Cystern (EFTCO). Transport czekolad, soków, koncentratów owocowych, olejów roślinnych, tłuszczów zwierzęcych czy mleka wiąże się bowiem nie tylko z doskonałą logistyką, ale też sprostaniem rygorystycznym normom higieny.

Odzysk wody i energii

Już w lipcu prace w projekcie, na który umowę z NCBR firma podpisała w kwietniu br., ruszą pełną parą. Pierwsze wdrożenie to kwestia około trzech lat.

Mówiąc językiem technicznym, wyzwanie polega na stworzeniu zintegrowanego i zautomatyzowanemu systemu, który będzie umożliwiał mycie i sterylizację cystern i ich osprzętu z minimalizacją czasu przezbrojeń oraz przestojów. Mniejsze nakłady na energię i wodę mają zmniejszyć koszt mycia. Żeby to osiągnąć, konieczne jest stworzenie automatycznego systemu zarządzania zużyciem energii, poborem i dystrybucją wody, co z kolei pozwoli na osiągnięcie zrównoważonego prośrodowiskowego systemu eksploatacji nowoczesnej myjni cystern. Cele te mają zostać osiągnięte przez opracowanie szeregu rozwiązań, które nie występują w tej branży.

Nadzór nad całością działalności zakładu, począwszy od rejestracji zlecenia, poprzez jego kolejkowanie, wzywanie kierowcy na stanowisko mycia, aż po obsługę dokumentów oraz kontrolę procesu mycia, ma być zautomatyzowany. Dzięki funkcjonalności sytemu będzie też wyposażony w oprogramowanie do autodiagnostyki, wyznaczania statystyk pozwalających monitorować wydajność pracy zakładu oraz modyfikację warunków pracy urządzeń. System zostanie ponadto wyposażony w szereg czujników monitorujących pracę myjni.

Szybką Ścieżką do sukcesu

W Szybkiej Ścieżce, finansowanej z programu Inteligentny Rozwój, nie ma ograniczeń tematycznych poza wymogiem, żeby projekty B+R wpisywały się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). Harmonogram konkursów w ramach POIR znajduje się na stronie POIR.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.06.2020, 23:20
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ