Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MF/KAS: Finał niemieckiego wątku międzynarodowej mafii paliwowej wykrytej przez KAS (komunikat)

28.07.2020, 09:12aktualizacja: 28.07.2020, 09:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MF/KAS informuje:

- 10 lipca 2020 r. berliński sąd skazał 5 osób oskarżonych o udział w międzynarodowym gangu, który w latach 2013-2018 wprowadził do obrotu na terenie Polski co najmniej 180 mln litrów nielegalnego paliwa z Niemiec.

- Oskarżeni usłyszeli wyroki od 2,5 do 8,5 lat pozbawienia wolności.

- Grupa przestępcza została rozbita dzięki współpracy łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Celnego Urzędu Śledczego Berlin-Brandenburgia, działających pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie oraz prokuratury niemieckiej.

Pierwsze wątki sprawy sięgają 2016 r., na trop międzynarodowego związku przestępczego wpadli w 2017 r. funkcjonariusze z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego. Ustalili, że na terytorium Polski jest przywożony z Niemiec olej opałowy, który po nielegalnym odbarwieniu trafia na stacje paliwowe jako olej napędowy.

W wyniku nawiązanej w lutym 2018 r. współpracy między Łódzkim Urzędem Celno-Skarbowym, a Celnym Urzędem Śledczym Berlin-Brandenburgia powołano międzynarodową grupę operacyjno-śledczą. Okazało się, że międzynarodowa grupa przestępcza w latach 2013-2018 wprowadziła łącznie do obrotu na terenie RP co najmniej 180 mln litrów nielegalnego paliwa z Niemiec. Starty podatkowe wyniosły ok. 100 mln euro.

W skład grupy wchodziły osoby narodowości polskiej, niemieckiej, ukraińskiej i litewskiej.

Grupę rozbito w marcu 2019 r,, w trakcie skoordynowanych działań na terenie Polski i Niemiec. W Polsce zatrzymano wówczas 6 przestępców, w tym organizatora i kierującego krajowym odłamem grupy - Artura K., znanego w latach 90-tych jako jednego z „baronów paliwowych". Polski odłam grupy mógł wprowadzić do obrotu co najmniej 41 mln litrów nielegalnego paliwa z Niemiec. Skalę strat Skarbu Państwa z tytułu działalności grupy Artura K. oszacowano po stronie polskiej na co najmniej 108 milionów zł z tytułu podatku akcyzowego i VAT.

Kolejne uderzenia w mafię paliwową miały miejsce w listopadzie ubiegłego roku i na początku stycznia 2020 r., gdy na terenie Polski zatrzymano kolejne osoby zaangażowane w nielegalną działalność.

Po stronie polskiej zatrzymano dotychczas 30 osób, a 16 z nich tymczasowo aresztowano. Zajęliśmy gotówkę i mienie, które należało do sprawców o wartości przekraczającej 20 mln zł.

Surowe wyroki wobec sprawców w Niemczech były możliwe dzięki współpracy polskich i niemieckich organów ścigania, która umożliwiła zebranie materiału dowodowego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.07.2020, 09:12
Źródło informacji MF/KAS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ