Newsletter

PZU SA (28/2020) Dokonanie odpisów pomniejszających wartość firmy z tytułu nabycia Alior Banku S.A., inne wartości niematerialne dotyczące Alior Banku S.A. oraz wartość firmy z tytułu nabycia Banku Pekao S.A.

26.08.2020, 00:59aktualizacja: 26.08.2020, 00:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 28/2020

Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej ("PZU SA", "Spółka"), działając na podstawie art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE ("Rozporządzenie MAR"), informuje o wyniku zakończenia analiz prowadzonych w ramach procedur przeprowadzenia testu utraty wartości wartości firmy z tytułu nabycia akcji Alior Banku S.A. oraz z tytułu nabycia akcji Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna ("Bank Pekao S.A."). W oparciu o Międzynarodowy Standard Rachunkowości 36 "Utrata wartości aktywów" przeprowadzono na dzień 30 czerwca 2020 r. testy na utratę wartości. W wyniku przeprowadzonych testów ujawniono niedobory, które skutkowały koniecznością utworzenia odpisów wartości niematerialnych i prawnych rozpoznanych w procesie nabycia wskazanych powyżej podmiotów.

Szacowany wpływ przedmiotowych odpisów na wyniki finansowe PZU SA wyniesie:

- skonsolidowany wynik finansowy netto PZU SA przypisywany właścicielom jednostki dominującej - około 827 milionów złotych;

- jednostkowy wpływ na wycenę Alior Bank S.A. i Banku Pekao S.A. w księgach PZU SA - około 648 milionów złotych.

Dokonano następujących odpisów:

1. pełnego odpisu w kwocie 230 milionów złotych (słownie: dwieście trzydzieści milionów zł) pomniejszającego wartość firmy z tytułu nabycia Alior Banku S.A. określoną zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej do wartości odzyskiwalnej wynoszącej zero;

2. pełnego odpisu w łącznej kwocie 161 milionów złotych (słownie: sto sześćdziesiąt jeden milionów zł) wartości znaku towarowego oraz aktywa z tytułu relacji z klientami Alior Banku S.A. określonych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej do wartości odzyskiwalnej wynoszącej zero;

3. odpisu w kwocie 555 milionów złotych (słownie: pięćset pięćdziesiąt pięć milionów zł) pomniejszającego wartość firmy z tytułu nabycia Banku Pekao S.A. określoną zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej do wartości odzyskiwalnej wynoszącej 1 714 milionów złotych (słownie: jeden miliard siedemset czternaście milionów zł);

4. odpisu w kwocie 274 miliony złotych (słownie: dwieście siedemdziesiąt cztery miliony zł) pomniejszającego wartość firmy z tytułu nabycia Alior Banku S.A. określoną zgodnie z Ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości do wartości odzyskiwalnej wynoszącej 37 milionów złotych (słownie: trzydzieści siedem milionów zł);

5. odpisu w kwocie 374 miliony złotych (słownie: trzysta siedemdziesiąt cztery miliony zł) pomniejszającego wartość firmy z tytułu nabycia Banku Pekao S.A. określoną zgodnie z Ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości do wartości odzyskiwalnej wynoszącej 1 113 milionów złotych (słownie: jeden miliard sto trzynaście milionów zł).

Przeprowadzenie testów utraty wartości wartości firmy z tytułu nabycia akcji Alior Banku S.A. oraz z tytułu nabycia akcji Banku Pekao S.A. na dzień 30 czerwca br. wynika z działań podejmowanych przez banki w związku z pandemią COVID-19 i jej skutkami ekonomicznymi, w wyniku których spadły oczekiwane przepływy pieniężne z tytułu akcji posiadanych w Alior Banku S.A. oraz w Banku Pekao S.A.

Wyjątkowy charakter zdarzenia z uwagi na wielkość dokonywanych odpisów powoduje, że informacja o dokonywanych odpisach, z uwzględnieniem ich wpływu na skonsolidowane i jednostkowe sprawozdania finansowe PZU SA może okazać się istotna z perspektywy oczekiwań uczestników rynku.

Zarząd PZU SA realizując politykę informacyjną Grupy Kapitałowej PZU SA jako próg istotności transakcji przyjął łączną wartość odpisów na oba banki, która to wartość po zsumowaniu przekroczyła przyjęty próg istotności.

Biorąc pod uwagę powyższe, Zarząd PZU SA zdecydował o kwalifikacji opisanych powyżej zdarzeń jako informacji poufnej w rozumieniu Rozporządzenia MAR oraz przekazaniu jej do publicznej wiadomości w formie raportu bieżącego przed publikacją skonsolidowanego raportu półrocznego za I półrocze 2020 roku, zaplanowaną na dzień 10 września 2020 r.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.08.2020, 00:59
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii