Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
Od niemal 30 lat organizowane corocznie Forum Ekonomiczne gromadzi przedstawicieli rządu, samorządu, świata biznesu i nauki, którzy do tej pory spotykali się w Krynicy. Tym razem jedno z największych polskich wydarzeń ekonomicznych odbywa się w Karpaczu od 8 do 10 września. Eksperci rozmawiają o aktualnej sytuacji gospodarczej, społecznej i politycznej. Zaplanowano zarówno prezentacje i wystąpienia dotyczące najważniejszych tematów, jak i wiele dyskusji panelowych. Podczas pierwszego dnia forum wystąpili minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz wiceminister Grzegorz Puda.
We wtorek 8 września rozpoczęło się Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Pierwszego dnia minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w sesji otwierającej wydarzenie, a także w rozmowie „Poziom innowacyjności gospodarek krajów Europy Środkowo-Wschodniej” oraz w panelu „Tarcza antykryzysowa jako element nowego ładu gospodarczego”.
Innowacje ważne w polityce regionalnej
Punktem wyjścia do rozmowy moderowanej przez prof. Arkadiusza M. Kowalskiego był raport stworzony w Szkole Głównej Handlowej prezentujący wyniki analiz dotyczących wyzwań stojących przed Polską i krajami Europy Środkowo-Wschodniej między innymi w obszarze innowacji.
– Kluczowymi hasłami dla rozwoju otwartych innowacji powinny być współpraca, wymiana wiedzy, transfer technologii, przekraczanie barier między dyscyplinami, rodzajami podmiotów i instytucji, uczenie się od innych, otwarcie na środowisko innowatorów. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej staramy się kreować ekosystem innowacji oparty na idei open innovations – mówiła minister Jarosińska-Jedynak.
– Sukces polityki innowacji zależy także od zwiększenia stopnia decentralizacji zarządzania programami operacyjnymi. Takie podejście zwiększa elastyczność całego systemu i wykorzystuje indywidualny potencjał i sytuację danego regionu oraz zdolność gospodarek regionalnych do zmiany. Z drugiej strony oznacza też zwiększenie odpowiedzialności samorządów województw za realizację polityki rozwoju. Wymusza to większe zaangażowanie władz regionalnych oraz rozbudowę na poziomie wojewódzkim zdolności do współpracy z partnerami. Takie podejście prezentujemy właśnie w programach operacyjnych na lata 2014-2020 – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Minister odniosła się również do planów w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, w której głównym celem będzie wzrost produktywności polskiej gospodarki i oparcie przewag konkurencyjnych w handlu zagranicznym na wzroście znaczenia badań i innowacji w strukturze gospodarczej kraju oraz wykorzystaniu zarówno nowoczesnych rozwiązań technologicznych we wszystkich sektorach gospodarki, jak i nowoczesnej organizacji działalności przedsiębiorstw, a także na rozwoju kompetencji pracowników, kadr zarządzających i administracji publicznej w kontekście nowoczesnej gospodarki.
Nowy ład gospodarczy
Panel „Tarcza antykryzysowa jako element nowego ładu gospodarczego” z udziałem minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak dotyczył tarczy antykryzysowej jako elementu nowego ładu gospodarczego. Jego uczestnicy rozmawiali o tym, jak środki pochodzące z różnych źródeł wpłynęły na niwelowanie skutków kryzysu gospodarczego. Szefowa MFiPR mówiła o wykorzystaniu Funduszy Europejskich.
– Naszym głównym celem było zapewnienie sprawnej realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych oraz niwelowanie skutków pandemii koronawirusa. Funduszowy Pakiet Antywirusowy to działania podjęte przez mój resort, które uzupełniały i wzmacniały działania rządu w walce z pandemią i jej niepożądanym wpływem na gospodarkę. To łącznie 14,4 miliarda złotych wygospodarowanych z Funduszy Europejskich.
Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że środki unijne w naturalny sposób wpłynęły na wzmocnienie polskiej gospodarki, między innymi dzięki dotacjom na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców, pomocy w utrzymaniu miejsc pracy, pożyczkom płynnościowym na bieżącą działalność firm czy grantom na badania nad diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób wirusowych.
Szefowa MFiPR dodała, że dzięki Funduszom Europejskim był możliwy również zakup sprzętu ochronnego dla służb ratunkowych, wsparcie domów dziecka i domów pomocy społecznej czy zakup sprzętu do nauki zdalnej dla uczniów i nauczycieli.
Uczestnicy dyskusji rozmawiali również o wsparciu, na jakie Polska może liczyć w najbliższych latach.
– Patrząc w przyszłość, korzystną perspektywę dla Polski stworzyła solidarna odpowiedź Unii Europejskiej na zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemii. Do Polski trafi dodatkowo około 57 miliardów euro grantów i pożyczek w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Środki unijne, które otrzymamy, mają pomóc w odbudowie i umocnieniu gospodarki po pandemii koronawirusa i realizacji celów rozwojowych w latach 2021-2027. Każdy zainwestowany eurocent to impuls dla polskiej gospodarki i pomoc w powrocie na ścieżkę dynamicznego rozwoju – podsumowała minister Jarosińska-Jedynak.
Unia Europejska dla małych i średnich miast
8 września w Forum Ekonomicznym w Karpaczu uczestniczył również wiceminister Grzegorz Puda, który wziął udział w panelu dyskusyjnym „Wyzwania rozwojowe małych i średnich miast”.
– Jednym z filarów odpowiedzialnego rozwoju jest rozwój społecznie i terytorialnie zrównoważony, uaktywniający potencjał rozwojowy danego terytorium i oparty na solidarności społecznej. W ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podkreślamy konieczność planowania i wdrażania działań służących pełnemu wykorzystaniu potencjału miast na poziomie krajowym, regionalnym i ponadlokalnym, obejmującym kwestie istotne z punktu widzenia miasta każdej wielkości – mówił wiceminister.
– W Pakiecie dla Miast Średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze zaproponowaliśmy wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw. To między innymi wsparcie dla przedsiębiorców realizujących innowacyjne projekty, zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej miast średnich, podnoszenie jakości kapitału ludzkiego w tych ośrodkach czy pobudzanie lokalnych inicjatyw gospodarczych i społecznych – zaznaczył Grzegorz Puda.
Program przedstawicieli kierownictwa MFiPR na kolejne dni forum:
9 września (środa)
Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak
- 10.30-11.30 – panel „Fundusz Inwestycyjny Trójmorza”
- 11.45-12.45 – panel „Sprawiedliwa Transformacja – rewizja strategii zrównoważonej energetyki dla Europy”
- 13.00-14.00 – panel „Polityka spójności po 2020 r.”
- 17.20-18.15 – panel „Europejska gospodarka po pandemii – co nas czeka?”
Wiceminister Waldemar Buda
- 11.45-12.45 - panel: „Europejskie Strategie Rozwoju – priorytety i cele w budowaniu silnych regionów”
- 14.15-15.15 - panel „Grupa Wyszehradzka – w stronę rozwoju zrównoważonego"
Wiceminister Jacek Żalek
- 18.30-19.30 - panel „Budowanie kapitału społecznego kluczem do sukcesu konkurencyjnej gospodarki”, cz. I
10 września (czwartek)
Wiceminister Anna Gembicka
- 10.45-11.45 - panel „Jakiej polityki chcą młodzi?”
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ osz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.09.2020, 20:28 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |