Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Unia Europejska musi wypracować długoterminową strategię wsparcia Białorusi, wykraczającą ponad reagowanie na bieżące wydarzenia – zaapelował minister Zbigniew Rau na dzisiejszym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Brukseli. Głównymi tematami obrad były: sytuacja na Białorusi, w Libii i południowym sąsiedztwie UE oraz współpraca UE z Unią Afrykańską.
Minister Rau wezwał do jak najszybszego przyjęcia sankcji wobec osób odpowiedzialnych za fałszerstwa wyborcze i brutalne represje wobec uczestników pokojowych demonstracji na Białorusi. Opowiedział się za wielotorowym zaangażowaniem UE na rzecz rozwiązania kryzysu na Białorusi i wsparcia społeczeństwa białoruskiego, w tym zatrzymanych i wydalonych członków Prezydium Rady Koordynacyjnej. Wskazał na potrzebę wypracowania długoterminowej oferty wsparcia gospodarczego przyszłej demokratycznej Białorusi. Za konieczny uznał zdecydowany sprzeciw wobec możliwych prób wpływania państw trzecich na sytuację na Białorusi i wskazał na podejmowane przez Rosję nielegalne działania hybrydowe, także w sferze dezinformacji.
Pdczas posiedzenia Rady ds. Zagranicznych ministrowie odnieśli się m. in. do otrucia Aleksieja Nawalnego. Minister Rau potępił zamach na lidera rosyjskiej opozycji i opowiedział się za wzmocnieniem aktywności UE na rzecz przestrzegania praw człowieka przez Rosję. W kontekście jaskrawego złamania prawa międzynarodowego, jakim jest użycie broni chemicznej, minister Rau podkreślił, że relacje UE z Rosją powinny zostać ponownie przemyślane, także w obszarze współpracy energetycznej niektórych państw członkowskich z Rosją. Szef polskiej dyplomacji wskazał, że projekt Nord Stream 2 jest sprzeczny z interesami bezpieczeństwa UE i powinien zostać wstrzymany.
W debacie na temat działań Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego minister Rau udzielił poparcia wysiłkom mediacyjnym Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, Wysokiego Przedstawiciela Josepa Borella i prezydencji niemieckiej.
Ministrowie dyskutowali również na temat sytuacji w Libii, w kontekście zawieszenia broni z 21 sierpnia br. Wszyscy opowiedzieli się za aktywnym promowaniem przez UE zbliżenia pomiędzy stronami konfliktu.
W perspektywie planowanego szczytu UE z Unią Afrykańską dyskusja ministrów koncentrowała się na priorytetowych obszarach współpracy – walce z COVID-19 i wychodzeniu z kryzysu gospodarczego. Zwrócono także uwagę na wyzwania i szanse związane z transformacją ekologiczną i cyfrową oraz wdrażaniem Afrykańskiej Kontynentalnej Strefy Wolnego Handlu (AfCFTA).
Ministrowie omówili sytuację w południowym sąsiedztwie UE. Minister Rau przypomniał o zaangażowaniu Polski we wsparcie krajów tego regionu, m.in. poprzez udział w misjach EUNAFVOR MED IRINI u wybrzeży Libii i UNFIL w Libanie, wsparcie humanitarne na rzecz uchodźców z Syrii, a także pomoc rozwojową dla Libanu, Jordanu i irackiego Kurdystanu. Zwrócił uwagę na konieczność zrównoważonego zaangażowania UE w obydwu wymiarach geograficznych sąsiedztwa, wschodnim i południowym.
Podczas wizyty w Brukseli minister Zbigniew Rau spotkał się także z Jensem Stoltenbergiem, Sekretarzem Generalnym NATO. Rozmowy dotyczyły relacji NATO z Rosją i Białorusią oraz szczytu NATO planowanego na 2021 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ osz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.09.2020, 22:06 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |