Newsletter

Związkowcy z rządem: Polska przyjmie niemiecki model transformacji górnictwa

24.09.2020, 09:15aktualizacja: 24.09.2020, 09:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polska przyjmie niemiecki model transformacji górnictwa, zakładający rozłożenie procesu zmian na wiele lat – uzgodnili podczas zakończonej w nocy ze środy na czwartek tury negocjacji przedstawiciele strony związkowej i delegacji rządowej.

Związki chcą, by datą odejścia od węgla był rok 2060; strona rządowa uważa, że powinno to nastąpić 10 lat wcześniej, najdalej w roku 2050. Rozmowy mają być kontynuowane w czwartek – najpierw w dwóch grupach roboczych, a później podczas spotkania plenarnego.

"Najważniejszą rzeczą jest, że zdecydowaliśmy się na to, iż transformacja sektora będzie miała model podobny jak to miało miejsce w Niemczech. Czyli pracujemy nad tzw. modelem niemieckim długookresowej transformacji sektora. Udało nam się też wstępnie ustalić pewne elementy inwestycji w nowoczesne technologie" – powiedział po trwających z przerwami blisko 11,5 godziny negocjacjach szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

"Pracujemy jednocześnie nad treścią porozumienia, tak by nasze obradowanie skończyło się nie tylko tą konkluzją (…), czyli pewnym systemowym rozwiązaniem, które będziemy chcieli wdrożyć, ale też spisaniem pewnych kierunków w formie porozumienia - tam też będzie (…) m.in. data porozumienia, które miałoby w tym zakresie obowiązywać. Mam nadzieję, że będzie ona przez obie strony wspólnie ustalona" – dodał przewodniczący delegacji rządowej, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

W czwartek od godziny 11. rozmowy mają być kontynuowane w dwóch zespołach roboczych – jeden będzie omawiać sprawy Polskiej Grupy Górniczej, drugi – spółki Tauron Wydobycie. Chodzi m.in. o określenie wielkości wydobycia węgla przez kopalnie należące do tych firm oraz dostosowanie tej wielkości do harmonogramu transformacji. W czwartek o godz. 17.00 strony mają ponownie uczestniczyć w spotkaniu plenarnym.(PAP)

mab/ mars/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.09.2020, 09:15
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ